Fotbal: Spania a învins Franţa, într-un amical disputat la Paris

0
351

Naţionala Spaniei s-a impus cu 2-0 în faţa Franţei, marţi seară, într-o partidă de verificare găzdită de arena pariziană Stade de France.

Ibericii au deschis scorul în la jumătatea reprizei secunde (68), când Davis Silva a transformat o lovitură de pedeapsă, obţinută de către Deulofeu, doar intrat pe teren, după un contact cu Koscielny. Acelaşi Deulofeu a stabilit scorul final, în minutul 77, fructificând o centrare a lui Jordi Alba.

Cu această ocazie s-a consemnat şi o premieră, în ceea ce priveşte un joc disputat în Franţa, apelându-se la arbitrajul video. Iar asta şi-a dovedit utilitatea în două rânduri. Mai întâi a fost un gol anulat lui Griezmann, pe motiv de ofsaid – după ce abitrul validase reuşita, iar mai apoi a fost validată reuşita lui Deulofeu – după ce asistentul anulase golul, tot pentru un ofsaid.

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, doreşte introducerea acestei maniere de arbitraj, prin aportul tehnologiei moderne, la Cupa Mondială din Rusia.

Iată cele două distribuţii care s-au duelat la Paris:

Franţa: Lloris – Jallet, Koscielny, Umtiti, Kurzawa – Tolisso (Lemar 80), Kante, Rabiot (Bakayoko 46) – Mbappe (Giroud 65), Griezmann, Gameiro (Dembele 80). Selecţionre: Didier Deschamps.

Spania: De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba (Nacho 86) – Koke (Ander Herrera 74), Busquets, Iniesta (Thiago Alcantara 52) – Pedro (Deulofeu 67), Morata (Iago Aspas 84), Isco (David Silva 53). Selecţioner: Julien Lopetegui.

În alte amicale ale zilei:

Rusia – Belgia 3-3 (Vasin 3, Miranciuk 74, Buharov 90+2 / Mirallas 17 pen., Benteke 42, 45)

Estonia – Croaţia 3-0 (Luts 1, Vassilijev 81, Zenjov 84)

Albania – Bosnia 1-2 (Balaj 68 / Dzeko 7 pen., Lulic 42)

Austria – Finlanda 1-1 (Arnautovic 62 / Jensen 76)

Olanda – Italia 1-2 (Romagnoli 10 aut. / Eder 11, Bonucci 32)

Irlanda – Islanda 0-1 (Magnusson 21)

Portugalia – Suedia 2-3 (Ronaldo 18, Granqvist 34 aut. / Claesson 57, 76, Joao Cancelo 90+3 aut.)

Georgia – Letonia 5-0 (Ananidze 18 pen., 77, Kvilitaia 32, 68, Arabidze 90)

Macedonia – Belarus 3-0 (Spirovski 40, Pandev 61, 69)

Luxemburg – Insulele Capului Verde 0-2