Fotbal – Cupa Angliei: Liverpool oferă o nouă dezamăgire suporterilor

0
386

Neverosimil, Liverpool a ajuns la a treia înfrângere pe Anfield, în doar o săptămână. După rateul din campionat,  cu lanterna Swansea (2-3), şi cel din returul semifinalelor Cupei Ligii, cu Southampton (0-1; 0-2 la general), cormoranii au făcut-o lată şi Cupa Angliei, unde au părăsit competiţia încă din faza şaisprezecimilor de finală, după 1-2 în compania divizionarei secunde Wolverhampton Wanderers. Cu o echipă experimentală, gazdele s-au văzut conduse încă din primul minut (Stearman), iar până la pauză lucrurile s-au înrăutăţit şi mai tare: 0-2 (Weimann 41).  Deşi în partea secundă au apărut pe teren Coutinho, Sturridge şi Emre Can, băieţii lui Klopp nu au putut decât să reducă din diferenţă, şi tocmai în minutul 86, prin Origi.

FA Cup – şaisprezecimi de finală – rezultate, marcatori

Derby (II) – Leicester 2-2 (Bent 21, Bryson 40 / Bent 8 aut., Morgan 86)

Liverpool – Wolverhampton (II) 1-2  (Origi 86 / Stearman 1, Weimann 41)

Tottenham – Wycombe (IV) 4-3 (Heung-Mins Son 60, 90+7, V. Janssen 64 pen., Alli 89 / Hayes 23, 36 pen., Thompson 83)

Oxford Utd (III) – Newcastle (II) 3-0 (Hemmings 46, Nelson 79, Martinez 87)

Lincoln (V) – Brighton (II) 3-1 (Power 57 pen., Tomori 62 aut., Robinson 85 / Towell 24)

Chelsea – Brentford (II) 4-0 (Willian 14, Pedro 21, Ivanovic 69, Batshuayi 81 pen.)

Rochdale (III) – Huddersfield (II) 0-4 (Quaner 42, Brown 66 pen., Hefele 72, 84)

Burnley – Bristol (II) 2-0 (Vokes 45, Defour 68)

Blackburn (II) – Blackpool (IV) 2-0 (Gallagher 9, Bennett 22)

Middlesbrough – Accrington (IV) 1-0 (Downing 69)

Crystal Palace – Manchester City 0-3 (Sterling 43, Sane 71, Y. Toure 90+2)

Southampton – Arsenal 0-5 (Welbeck 15, 22, Walcott 35, 69, 84)

Echipele învingătoare au acces în optimi. Meciurile care se încheie la egalitate se rejoacă.

Duminică se mai joacă: Millwall (III) – Watford, Fulham (II) – Hull, Sutton Utd (V) – Leeds (II), Manchester Utd – Wigan (II).