Ibericii au surclasat Danemarca în finala mondialului pe care l-au organizat / Spaniolii au zbur(d)at pe parchetul propriu

0
357

Maniera devastatoare şi scorul final prin care Spania s-a impus în faţa Danemarcei a făcut din meciul disputat la Barcelona cea mai dezechilibrată finală din istoria Campionatului Mondial. Paradoxal, nordicii erau cotaţi drept favoriţi înaintea ultimul act, după ce au câştigat toate meciurile de până atunci şi au învins clar Croaţia în semifinale. 16.500 de spectatori au umplut sala „Palau San Jordi” din capitala Cataluniei pentru a-şi duce favoriţii spre al doilea titlu mondial, după cel din 2005, din Tunisia, câştigat în detrimentul Croaţiei, iar Aguinagalde şi ai săi nu le-au dat emoţii. Echilibrul nu s-a menţinut decât până la jumătatea primei reprize, când gazdele conduceau cu 8-7, pentru ca finala să fie acontată până la pauză, când spaniolii conduceau deja cu 8 goluri. Cel mai bun portar al turneului, Nicklas Landin, a prins o zi slabă, fiind folosită mai mult rezerva Green, în timp ce pe atac şi contraatac danezii au ratat neverosimil, din situaţii facile. Deşi au dat atât MVP-ului turneului, Mikkel Hanssen, cât şi golgheterul competiţiei, Eggert, nordicii au fost letargici, neoferindu-i prilejul lui Ulrik Wilbek de a deveni primul antrenor care devine campion mondial atât cu o naţională feminină, cât şi cu una masculină. De partea cealaltă, Sterbik a apărat incredibil, trioul de la Nantes, Entrerrios-Maqueda-Rivera, ultimul fiind fiul antrenorului naţionalei, a făcut legea pe teren, iar catalanul Canellas, coordonatorul de la Atletico Madrid, a fost principalul marcator. „Muncim de 4 ani pentru acest aur mondial pe care aceşti jucători îl merită, mai ales după ce au trecut peste eliminarea dramatică din sferturile turneului olimpic. Lumea va vorbi cel puţin 20 de ani despre acest meci datorită diferenţei de scor incredibile pentru un asemenea meci”, a declarat antrenorul Valero Rivera, originar chiar din Barcelona, gazda finalei. De partea cealaltă, Ulrik Wilbek nu a oferit declaraţii, însă ofiţerul de presă al Federaţiei Daneze l-a citat: „Nu ne-a ieşit nimic în finală, suntem dezamăgiţi de scor şi de modul cum am jucat, merităm argintul datorită celor 7 victorii consecutive”. Medalia de bronz a revenit Croaţiei, care s-a impus cu 31-26 în finala mică, disputată contra Sloveniei.

Finala Campionatului Mondial de handbal – Spania 2013

Spania-Danemarca 35-19 (18-10)

Spania: Portari: Sterbik (12 intervenţii), Sierra (2 intervenţii); Marcatori: Canellas 7 goluri, Rivera 6 goluri, Maqueda 5, Aguinagalde 5, Entrerrios 3, Montoro 2, Garcia 2, Guardiola 2, Tomas 1, Sarmiento 1, Morros 1. Aruncări de la 7m: 1/1. Eliminări: Maqueda, Garcia, Arino. Antrenor: Valero Rivera.

Danemarca: Portari: Green (10 intervenţii), Landin (6 intervenţii); Marcatori: Sondergaard 4 goluri, Mollgaard 4, Eggert 3, Markussen 2, Hansen 2, Lauge 1, Noddesbo 1, Lindberg 1, Toft 1. Aruncări de la 7m: 2/2. Eliminări: Sondergaard, Mollgaard. Antrenor: Ulrik Wilbek.