Ghana – Capul Verde şi Africa de Sud – Mali, primele sferturi la Cupa Africii

0
371

Echipa Ghanei, care a învins Niger, scor 3-0, şi reprezentativa statului Mali, care a remizat, scor 1-1, cu RD Congo, s-au calificat, luni seara, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni. Ghana, care a câştigat grupa B, va întâlni, sâmbătă, în sferturi, Insulele Capului Verde, iar Mali va juca în compania Africii de Sud, ţara organizatoare. Pentru Ghana în meciul cu Niger au marcat Gyan (6), Atsu (23) şi Boye (49). . În meciul RD Congo – Mali golurile au fost marcate de Mbokani ‘3 (penalti), respectiv Samassa. Clasamentul grupei B este următorul: 1. Ghana 7 puncte, 2. Mali 4 puncte, 3. RD Congo 3 puncte, 4. Niger 1 punct.  În seara aceasta se dispută ultimele meciuri din grupa C, Burkina Faso – Zambia şi Etiopia – Nigeria