Alb-albaştrii, afumaţi, dar nearşi în Cupa României

CS Afumaţi – Universitatea Craiova 2-3 – după prelungiri

Au marcat: D. Burlacu 10, Vlada 93 / Gustavo 66, Băluţă 100, 105.

Ploieşti, stadion: „Ilie Oană”, spectatori: 1000.

CS Afumaţi: Andr. Marinescu 7 – Onea 6, Robicek 6, Patriche 5, Perju 7 – Olariu 6 – D. Burlacu 7 (74 Vlada) 7, Avram 6, Buduroi 6, Vl. Tudorache 6 – Dedu 5 (109 Manole). Antrenor: Vasile Neagu.

Universitatea Craiova: Mitrovic 3 – Spahija 4, Kelic 4, R. Popa 5 (61 Bărbuţ) 6 – Dimitrov 7, Zlatinski 5, Screciu 4 (46 Mateiu) 6, Briceag 4 – Gustavo 5 (111 Bancu), Băluţă 7, M. Roman 6 (30 A. Burlacu) 7. Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Florin Andrei 6 (Târgu Mureş).

Universitatea s-a calificat chinuit în sferturile Cupei, în prelungiri, după ce a fost condusă de două ori de divizionara secundă CS Afumaţi

Afumaţiul a încercat să organizeze acasă sau măcar tot în Ilfov, la Berceni, duelul cataloga drept „istoric” cu Universitatea Craiova, dar până la urmă a trebuit să se refugieze la 70 de km, pe arena „Ilie Oană” din Ploieşti.  Şi pentru o acomodare mai bună, divizionara secundă a evoluat într-un echipament aproape identic cu cel al „lupilor galbeni”, gazdele obişnuite. Cu foşti jucători de Liga I precum A. Marinescu, Olariu, Dedu, Avram sau fostul jucător al Craiovei, Patriche, ilfovenii au început curajos în faţa trupei lui Mangia. Şi tupeul ilfovenilor a dat roade rapid. Gustavo şi Briceag s-au lovit cap în cap, iar Perju l-a lansat ideal pe Dorin Burlacu, care l-a surprins de la distanţă pe Mitrovic, ieşit aiurea din poartă. Simţindu-l slab pe portarul oltenilor, cei de la Afumaţi au încercat în faza următoare să-i dea gol de la centrul terenului şi n-au fost departe de reuşită. Băluţă a avut singura ocazie din prima repriză a Craiovei în minutul 20, când a tras în Marinescu. După o jumătate de oră, Mangia a făcut o schimbare uluitoare, înlocuindu-l pe Roman, singurul care reuşise ceva pentru olteni, italianul păstrând în schimb 6 fundaşi de meserie în teren în faţa unui adversar de ligă secundă, aflat în avantaj. Culmea, după ce a ieşit Roman, Craiova a început să joace cu mingi înalte pentru piticii Gustavo şi Băluţă!

Tot Afumaţiul a avut iniţiativa şi în debutul părţii secunde şi a fost aproape de 2-0, la lobul lui Buduroi. În acelaşi timp, oltenii au avut o evoluţie ridicolă. Chiar dacă Mangia a renunţat la doi dintre cei 6 fundaşi de profesie, Craiova n-a putut subordona o echipă de ligă secundă. Stoperii rigizi n-au contat la construcţie, Briceag a jucat chiar mai prost ca la Botoşani, mijlocaşii centrali au pasat doar în spate sau în lateral, Gustavo a pierdut toate mingile, Băluţă s-a încurcat în propriile driblinguri, doar Dimitrov şi Andrei Burlacu au mai contat, ultimul fiind văduvit de un penalty, când a fost faultat în careu de Perju. Arbitrul s-a revanşat însă faţă de olteni, nesemnalizându-l în ofsaid pe Gustavo, care a egalat din pasa lui Burlacu. Craiova n-a avut forţa să închidă meciul în 90 de minute şi s-a ajuns în prelungiri.

Afumaţiul a început bine şi cea de-a treia repriză şi a marcat prin Vlada, după ce tripleta croată Kelic-Spahija-Mitrovic s-a mai mai făcut o dată de râs, întrecându-se în gafe în careul mic, la o fază fixă. Până să se termine prima repriză din over time, Craiova a întors rezultatul. După ce ratase trei ocazii, Băluţă a găsit antidotul pentru intervenţiile lui Marinescu, plasând de două ori superb mingea în colţul lung, cam din aceeaşi poziţie, în preajma liniei de 16 metri. Craiovei i s-a mai refuzat un penalty evident, când Bărbuţ a fost trântit în careu, dar pare-se că alb-albaştrii mai trebuiau să plătească o a doua „rată” pentru golul marcat din ofsaid. Universitatea obţine o calificare chinuită în sferturi şi este într-o evidentă scădere de formă pe final de an.