Liga Campionilor: Liverpool în dificultate

0
426

Lipsită de aportul lui Thiago Alcantara, Matip, Nabi Keita, Alex Oxlade-Chamberlain, Kostas Tsimikos şi mai ales cel al lui Virgil Van Dijk, Liverpool s-a impus finalmente (2-0), aseară, în faţa danezilor de la Midtjyland (locul 3 în campionat la egalitate cu primele două), un club înfiinţat în 1999 frin fuziunea dintre Ikast FS şi Freman Herning. Două cluburi rivale. În minutul 30 al partidei, Jurgen Klopp a primit o primă lovitură: Fabinho, retras ca fundaş central, a acuzat dureri musculare, şi a fost înlocuit cu tânărul Rhys Williams (19 ani), fără nici un meci în Premier League. Golurile partidei au fost marcate de Diogo Jota (min. 55) şi Mohamed Salah (min. 90+1, – pen.). Finalul a fost încins de-a dreptul. Mai întâi (min. 88) Roberto Firmino a trimis peste transversală un balon venit din centrarea lui Alexander Arnold, dintr-o poziţie extrem de favorabilă. În minutul următor, danezul Anders Dreyer, după ce l-a driblat cu uşurinţă, pe Joe Gomez, a expediat balonul în plasa laterală dintr-o poziţie incredibilă. Scorul nu reflectă dificultatea partidei începută fără trioul Salah-Firmino-Mane, introduşi în repriza secundă.