Simona Halep o învinge pe Bianca Andreescu

0
435

În cel de-al doilea meci al grupei, după partida Elina Svitolina – Karolina Plişkova, Simona Halep a învins-o pe Bianca Andreescu (19 ani, locul 4 WTA) cu 3-6, 7-6, 6-3. A fost prima partidă între cele două tenismene de top, Simona Help câştigătoare în acest an a Wimbledonului, iar Bianca Andreescu învingătoare la US Open. Partida a durat două ore şi 30 de minute. Simona Halep va juca miercuri cu Elina Svitolina (12:30) în turneul campioanelor. Meciul a fost pe muchie de cuţit în setul decisiv, cu răsturnări de situaţie. Bianca Andreescu a făcut primul break şi a condus cu 2-1, dar Simona Halep a revenit şi a întors scorul, făcând 4-2. Jucând excelent în ultimele ghemuri, a câştigat meciul din grupa violet.