Premier League: Liverpool suferă, dar câştigă

0
440
Şocul etapei a 10-a din Premier League, între Liverpool şi Tottenham –finalistele ultimei ediţii a Ligii Campionilor- şi-a respectat toate promisiunile. La 148 de zile „de la mare finală” de pe Wanda Metropolitano, Tottenham a venit pe „Anfield” decisă să dea lovitura, etalând un pressing avansat şi o determinare de excepţie. Oamenii lui Mauritio Pochetino au deschis scorul după 45 de secunde prin Harry Kane, căpitanul echipei, care a reluat cu capul din 6 metrii, balonul revenit din bara transversală a porţii străjuite de Alisson Becker, la şutul coreanului Heung min Son, deturnat de Lovren. În absenţa internaţionalului francez Lloris, înlocuit în poartă de argentinianul Paolo Gazaniga, acesta a făcut minuni în minutele 20, 26, 28, 29 şi pentru prima dată pe „Anfield” în actualul sezon, oamenii lui Jurgen Klopp s-au văzut conduşi la pauză. La reluare acelaşi Heung min Son, o aripă veloce, a fost aproape de 2-0 (min. 47), balonul lovind bara transversală. Va egala (min. 51) Jordan Henderson, relansând partida. De o excelentă calitate tehnico-tactică. În min. 73 Serge Aurier a comis fault asupra lui Sadio Mane în suprafaţa de pedeapsă şi Mohamed Salah a marcat golul victoriei. Câteva tentative ale lui Tottenham, în atac, nu au mai putut schimba rezultatul. Fiindcă în repriza secundă Salah (55, 66, 70), Roberto Firmino (min. 57) şi Wijnaldum (min. 60) au irosit mari ocazii de gol. Cu 9 victorii şi o remiză, 50 de partide, pe „Anfield”, fără înfrângere, Liverpool rămâne lidera clasamentului cu 28 de puncte, la o distanţă de 6 puncte de principala urmăritoare, Manchester City.