Liga Campionilor (play-off): Steaua, calificare eclatantă

0
310

Steaua Bucureşti s-a calificat pentru grupele Ligii Campionilor, în urma remizei (2-2) obţinute în returul cu Legia Varşovia. Steaua a condus cu 2-0 (Stanciu– min. 7 şi   Piovaccari – min. 9). După un început fabulos de partidă, gazdele au intrat în joc, în minutul 27, prin golul realizat de Radovic, egalarea survenind în ultimul minut al prelungirilor prin Rzezniczak. După o remiză (1-1), în prima manşă, la Bucureşti, Steaua a obţinut jinduita calificare graţie stăpânirii de sine şi unui joc de o bună calitate în multe momente ale partidei. Arbitrul portughez Pedro Proenca, care a condus partida, a făcut-o de o manieră impecabilă. De altfel, anul trecut el arbitrase finala Champions League, dar şi finala Campionatului European. Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor va a avea loc mâine de la ora 18.45.

Alte rezultate: Arsenal – Fenerbahce 2-0 (3-0); FC Basel – Ludogoreţ Razgrad 2-0 (4-2); PAOK Salonic – Schalke 2-3 (1-1); Austria Viena – Dinamo Zagreb 2-3 (2-0). În paranteză sunt trecute rezultatele din prima manşă. Astă-seară se mai dispută Real Sociedad – Lyon (2-0), AC Milan- PSV (1-1), Celtic Glasgow – Şahtior Karaganda (0-2), Maribor – Viktoria Plzen (1-3), Zenit St. Petersburg – Pacos Ferreira (4-1).