Campionatul European de juniori under 19 – Bucureşti – România a obţinut punctul de onoare contra Irlandei

0
270

Craiovenii Gugu şi Roman au fost titulari şi înlocuiţi pe parcurs

Echipa naţională Under 19 a României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European, după ce a terminat la egalitate, marţi seara, la Berceni, în faţa a 2.000 de spectatori, scor 0-0, cu reprezentativa similară a Irlandei, în ultimul meci din grupa A. Cei doi craioveni din lot, Gugu şi Roman (foto), au început titulari, dar au fost schimbaţi, primul din cauza unei accidentări suferite înainte de pauză. Selecţionerul României, Lucian Burchel, a folosit următoarea formulă de echipă: Brănescu – Gugu (’46, Fl. Ilie), Remeş, Avrămia, Murgoci – Benzar, Amet – Năstăsie, Stanciu, Chitoşcă (”90, Walleth) – M. Roman (”62, Gavra). În celălalt meci al grupei, formaţia Cehiei a învins, la Mogoşoaia, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa naţională a Greciei, prin golul marcat de Prikryl, în minutul 70. Clasament final: 1. Cehia 9 puncte, 2. Irlanda 4 puncte, 3. Grecia 3 puncte, 4. România 1 punct. Cehia şi Irlanda s-au calificat în semifinale. Grupa B a fost câştigată de Spania, care în ultimul meci a pierdut contra Turciei, scor 0-3. Alături de iberici, în semifinale a mai acces şi naţionala Serbiei, care a obţinut punctul decisiv în meciul cu Belgia, scor 1-1. Astfel, în semifinalele programate mâine se vor întâlni Cehia – Serbia (la Mogoşoaia, de la ora 18.45) şi Spania – Irlanda (Chiajna, 20.45). Finala este programată luni, 1 august, la Chiajna, de la ora 20