Canicula lovește România

0
42

România este în plină caniculă, iar autoritățile sanitare și meteorologice au emis o serie de avertismente și recomandări pentru protejarea populației. Temperaturile ridicate și disconfortul termic accentuat afectează majoritatea regiunilor țării. Oltenia este, sâmbătă, sub avertizare meteo COD Galben, iar de duminică intră sub avertizare meteo COD Portocaliu. De luni – COD ROȘU.

Potrivit ANM (Administrația Națională de Meteorologie), de luni, 29 iunie, începând cu ora 10:00, și până miercuri, 1 iulie,  la aceeași oră, este COD ROȘU în mare parte din țară. Sunt așteptate temperaturi extreme, nopți tropicale și disconfort termic deosebit de accentuat.Zone afectate: Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei. În Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana.Nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa în general între 17 și 25 de grade.

 Recomandările DSP Dolj 

DSP (Direcția de Sănătate Publică) Dolj transmite o serie de măsuri importante pentru prevenirea efectelor negative ale temperaturilor extreme: evitaţi, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11 – 18; purtaţi pălării de soare, haine lejere şi ample, din fibre naturale, de culori deschise; pe parcursul zilei faceţi duşuri călduţe, fără a vă şterge de apă; beţi zilnic între 1,5 – 2 litri de lichide, fără a aştepta să apară senzaţia de sete; în perioadele de caniculă se recomandă consumul unui pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 – 20 de minute; nu consumaţi alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizează deshidratarea şi diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii; evitaţi băuturile cu conţinut ridicat de cofeină (cafea, ceai, cola) sau de zahăr (sucuri răcoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice; consumaţi fructe şi legume proaspete (pepene galben, roşu, prune, castraveţi, roşii) deoarece acestea conţin o mare cantitate de apă; o doză de iaurt produce aceeaşi hidratare ca şi un pahar de apă; evitaţi activităţile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, grădinărit etc.); aveţi grijă de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilităţi) oferindu-le, în mod regulat lichide, chiar dacă nu vi le solicită; păstraţi contactul permanent cu vecini, rude, cunoştinţe care sunt în vârstă sau cu dizabilităţi, interesându-vă de starea lor de sănătate; dacă aveţi aer condiţionat, reglaţi aparatul astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală; ventilatoarele nu trebuie folosite dacă temperatura aerului depăşeşte 32 grade Celsius; dacă nu aveţi aer condiţionat în locuinţă, la locul de muncă, petreceţi 2-3 ore zilnic în spaţii care beneficiază de aer condiţionat (cinematografe, spaţii publice, magazine). Pentru sugari și copiii mici, DSP Dolj sfătuiește menținerea unui mediu ferit de căldură și umiditate excesivă, precum și hidratarea corespunzătoare și alimentația adecvată vârstei. Copiii trebuie îmbrăcați lejer și protejați de căldură, iar activitățile în aer liber trebuie programate în afara perioadelor de caniculă. Pentru persoanele vârstnice și cu afecțiuni cronice, DSP Dolj subliniază importanța creării unui mediu care să nu suprasolicite organismul și asigurarea unei hidratări adecvate. Alimentația ar trebui să fie bogată în legume și fructe proaspete, iar consumul de alcool și cafea trebuie evitat în timpul caniculei. În cazul unor situații de urgență, cum ar fi codurile roșii de caniculă, cetățenii sunt sfătuiți să reducă deplasările la strictul necesar, să evite expunerea la soare între orele 11:00 – 17:00 și să consume cantități suficiente de lichide: reduceţi deplasările la cele esenţiale; nu va deplasaţi între orele 11:00-17:00; consumaţi lichide între 2-4 litri /zi; nu consumaţi alcool; dacă faceţi tratamente pentru afecţiuni cronice, luaţi-vă medicamentele în mod regulat, cu multa apă; nu scoateţi copii sub 3 ani afară decât înainte de ora 9 dimineaţa şi după ora 20:00; evitaţi mâncărurile grele şi mesele copioase; folosiţi serviciile medicale spitaliceşti sau de urgenţă doar în cazuri justificate; pentru probleme curente de sănătate anunţaţi telefonic medicul de familie.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *