Copa America: Manita pentru Uruguay, SUA, învinsă de Panama

0
71

În seara marii confruntări electorale dintre Biden şi Trump, naţionala SUA a suferit un eşec nescontat, la Copa America pe care o organizează, 1-2 cu naţionala Panama, la Atlanta. Folarin Balogon, jucătorul lui Monaco, a deschis scorul (22) pentru “Yankei”, dar Blackman (26) şi Fajardo (83) au întors rezultatul pentru “Los Canaleros”. Gazdele au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 18, când Timothy Weah a primit roşu pentru lovirea unui adversar, echilibrul numeric fiind restabilit abia în minutul 88, prin eliminarea lui Carrasquilla.

În celălalt meci din grupa C, Uruguay, cu toate starurile sale în lot, a învins Bolivia cu 5-0, la New Jersey, goluri marcate de: Facundo Pellistri (8), Darwin Nunez (21), Max Araujo (77), Federico Valverde (81) şi Roger Bentancur (89).

După 2 etape, Uruguay este prima în grupa C, cu 6 puncte, urmată de SUA şi Panama, ambele cu 3 puncte, şi Bolivia, zero puncte.