Victorii in extremis pentru Valencia şi Sevilla

0
668

Valencia a scăpat de locul retrogradabil pe care se afla în La Liga, după victoria dramatică, scor 2-1, de pe “Mestalla”, contra lui Valladolid, obţinută datorită unui gol senzaţional marcat în prelungiri de puştiul Javi Guerra, care fusese introdus pe teren în minutul 89. Canadianul Larin deschisese scorul pentru oaspeţi, în prima repriză, iar Diakhaby a egalat în minutul 60 pentru “lilieci”, care acum, după 2 victorii consecutive, ocupă locul 16, la 2 puncte de poziţiile retrogradabile.

O altă echipă care a avut un traseu neaşteptat de modest în acest campionat, deşi este calificată în semifinalele Europa League, FC Sevilla, parcurge o formă excelentă pe final de sezon şi a confirmat-o şi în deplasarea la Bilbao, unde s-a impus în prelungiri, scor 1-0, după un penalty transformat de Ocampos. Gazdele au avut 2 goluri anulate de VAR pentru ofsaid, în prima repriză. În sfârşit, Villarreal s-a impus şi ea, scor 4-2, acasă, cu Espanyol, după ce catalanii au avut 1-0 la pauză.