PSG, învinsă de Rennes, în finala Cupei Franţei

0
444

Sezon ratat aproape complet pentru PSG. Deşi a câştigat titlul în Franţa, echipa de pe Parc de Princes a fost eliminată prematur din Champions League şi din Cupa Ligii, de Man United, respectiv Guingamp, şi a pierdut finala Cupei Franţei, în faţa lui Rennes, la penalty-uri. După 90 şi 120 de minute, pe Stade de France scorul era 2-2.

PSG a condus cu 2-0, marcând brazilienii Dani Alves (13) şi Neymar (21). Rennes a redus din handicap înainte de pauză, în urma autogolul lui Kimpembe (40), iar apoi a egalat prin Mexer (66).  Kylian Mbappe, care a văzut cartonaşul roşu în minutul 118, pentru o intrare dură.

La loviturile de departajare, pentru Rennes au transformat Niang, Ben Arfa, Grenier, Lea Siliki, Bensebaini şi Sarr, iar pentru PSG au înscris Cavani, Dani Alves, Paredes, Bernat şi Neymar, iar Nkunku a ratat.

În timp ce urca scările către ceremonia de decernare a medaliilor, Neymar a lovit un fan care îi spunea: „Învață să joci fotbal!” și îl filma. Inițial, brazilianul a vrut să îi smulgă telefonul din mână, iar pe urmă l-a lovit.