„U” Craiova se îndepărtează de finala Cupei, după ce pierde cu Voluntariul

0
368

0-0 era un scor mai mult decât convenabil pentru Universitatea Craiova în turul semifinalei cu Voluntariul, după cum s-au prezentat alb-albaştrii, atât ca formulă de joc, cât şi ca prestaţie în teren. Doar 2 mii de spectatori au venit să vadă partida de la Severin şi probabil şi aceştia au regretat că au asistat la meci. O echipă care a jucat fotbal şi s-a bătut pentru primul loc în 2016 a fost distrusă din interior în iarnă, de conducătorii ei. Aceştia au pierdut negocierile cu jucătorii aflaţi la final de contract şi au făcut nişte achiziţii jalnice, jucătorii aduşi fiind consideraţi rateuri şi la nivelul ligii judeţene. De aceea, cei care au cerut demisia lui Mulţescu la final nu se pot păcăli mai rău, fiindcă antrenorul are ultima vină în ceea ce s-a întâmplat cu Universitatea în 2017. Tot de la conducere a provenit şi strategia dinaintea meciului cu Voluntariul, care a mai dus la pierderea a doi titulari, Zlatinski şi Mateiu, după ce Băluţă şi Popov erau deja scoşi din calcul. Mai trist este că în turul semifinalei au dezamăgit jucătorii de la care se aştepta ceva. Nimeni nu miza că Jazvic, Fajic, Măzărache sau Screciu vor fi decisivi, însă Bancu şi Gustavo au fost de-a dreptul penibili. Singurul care a contat în joc a fost Ivan, dar a părut părăsit în tentativele sale de a lega acţiuni de atac. De altfel, la final, căpitanul din semifinală le-a răspuns sincer suporterilor care solicitau o explicaţie: „Nu avem jucători, nu avem echipă, se aşteaptă prea mult pentru lotul pe care-l avem acum” Discurs corect, care confirmă faptul că Gigi Mulţescu a făcut practic din rahat, bici, în acest sezon. Antrenorul l-a încercat în premieră pe Jazvic vârf împins, apoi Fajic a preluat acest rol, însă cei doi au confirmat că oficialii Craiovei care i-au transferat nu au nicio treabă cu fotbalul.

O singură ocazie clară de gol a avut Universitatea în turul semifinalei şi aceea creată de adversari. Măzărache a anticipat o pasă către portarul Voluntariului, dar şi-a bătut joc de intercepţia sa. În loc să-l depăşească în viteză pe portarul advers, atacantul a încercat să marcheze practic prin acesta, mingea neavând forţa de a depăşi linia porţii. Oaspeţii nu au impresionat, ba chiar au confirmat că sunt echipă de play-out, dar au avut în faţă o echipă care poate retrograda fără probleme. Oamenii mult-înjuratului Claudiu Niculescu au controlat meciul din minutul 15 şi până la pauză, iar în repriza a oua s-au apărat bine şi au avut două ocazii bune de a marca. Golul a venit pe final, când Craiova încerca haotic să se apropie de poarta adversă, cu nişte jucători incapabili să atace poziţional şi nu aveau viteza necesară pentru un eventual contraatac. În ultimul minut, Bancu a comis un fault pe care nimeni nu şi-l poate explica, doborând în propriul careu un adversar, Deac, care venea din lateral şi pe care Screciu îl pândea la dublaj. Veteranul Marinescu a transformat penalty-ul şi finala este acum departe de Universitatea, chiar dacă în retur ar reveni jucătorii suspendaţi pentru jocul de la Severin.

Universitatea Craiova – FC Voluntari  0-1

A marcat: L. Marinescu 90 (pen.)

Stadion: Municipal (Turnu Severin), spectatori: 2.000

Universitatea: Calancea 7 – Dimitrov 4, Kelic 6 (46 Dumitraş) 5, Barthe 6, Briceag 6 – Gustavo 4 (75 Bîrzan) 5, Screciu 5, Bancu 3 – Ivan 7, Măzărache 6 (46 Fajic) 4, Jazvic 4. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

FC Voluntari: Balauru 7 – Maftei 6, Spahija 6, Cazan 6, Acsinte 6 – Lazăr 6, Marinescu 6 – Căpăţână 5, Cernat 7 (62 Tăbăcariu) 5, Popadiuc 6 (82 Deac) 7 – Bălan 5 (67 Voduţ) 5. Antrenor: Claudiu Niculescu

Arbitru: H. Feşnic 7.