Handbalistele Craiovei, între meciurile cu coloşii României

0
333

Timp de 50 de minute, handbalistele de la SCM Craiova au făcut faţă campioanei României şi liderului neînvins al Ligii Naţionale, CSM Bucureşti, care avea avantaj doar de două goluri în faţa echipei pregătite de Simona Gogârlă. Cu o apărare inteligentă şi cu Zivkovic în zi bună, craiovencele s-au menţinut aproape de valoroasele adversare, însă pe final pur şi simplu au fost devastate. De la 26-24, în minutul 51, campioana s-a desprins marcând de cinci ori fără să primească gol, iar scorul final a fost 31-24, după ce la pauză era 14-11. “Cam multe greşeli am făcut, nu asta e valoarea noastră, dar sperăm cu Rostov să fim în altă formă” a spus coordonatorul de joc al “tigroaicelor” şi al naţionalei României, “Mica” Brădeanu, în timp ce Simona Gogârlă şi-a exprimat dorinţa ca evoluţia echipei din primele 50 de minute să fie repetată şi în meciul de astăzi, cu Baia Mare. Pentru SCM Craiova au jucat: Paşca, Petrescu (portari), Zivkovic 8 goluri, Iovănescu 4, Andrei 4, Băbeanu 2, Gavrilă 2, Cioaric 2, Florica 1, Georgescu 1, Horobeţ, Landre.

De partea cealaltă, Kim Rasmussen le-a utilizat pe: Grubisic, Iordache (portari),  Brădeanu 7 goluri, Rodrigues 6, Manea 5, Vărzaru 4, Fisker 4, Gullden 3, Curea 1, Bazaliu 1, Torstenson, Nan, Vetkova, Nicula.

Astăzi, de la ora 16.30, SCM Craiova întâlneşte în Sala Polivalentă pe HCM Baia Mare, ocupanta locului secund şi cealaltă reprezentantă a României în sferturile de finală ale Champions League, alături de CSM Bucureşti.