Napoli, din nou lider în Serie A

0
371

Eliminată din Europa League de Barcelona, Napoli a încheiat totuşi săptămâna cu bine, trecând din nou pe primul loc în Serie A, după succesul in extremis obţinut pe “Olimpico”, în derby-ul cu Lazio, scor 2-1. Insigne a deschis scorul pentru oaspeţi, dar Pedro e egalat în minutul 88, iar Maurizio Sarri era în postura de a-şi încurca echipa de suflet. Fabian Ruiz a punctat însă în minutul 90+4, din pasa aceluiaşi Insigne, starul napoletan care va pleca în MLS la finalul acestui sezon.

După 27 de etape, Napoli are 57 de puncte, la fel ca AC Milan, iar Inter este pe 3, cu 55 de puncte, dar şi un meci în minus. Pe 4 e Juventus, cu 50 de puncte. În runda viitoare, avem derby-ul primelor două clasate, Napoli – AC Milan.