Cupa Ligii (Anglia): O finală de vis

0
358

Aseară, pe Wembley (85.512 spectatori), în cea de a 62-a finală a Cupei Ligii, Liverpool şi-a adjudecat trofeul la capătul unei partide intense, cu relungiri, intervenţii incredibile –miraculoase- ale portarilor Caomin Keller şi Edouard Mendy, goluri refuzate (Matip min. 67 şi Lukaku min. 98) de VAR, şi un suspans nebun la executarea loviturilor de departajare. Mason Mount a ratat pentru Chelsea două ocazii enorme. Scor final: 0-0 (11-10 d.l.p.). Ce paradox: introdus în ultimul minut al prelungirilor, portarul lui Chelsea Kepa Arrizabalaga, specialist în executarea loviturilor, a fost cel care a ratat lovitura decisivă. Învingătoare în Supercupa Europei (1-1, 6-5 d.l.p.) în faţa lui Villareal, la 11 august anul trecut, dar şi în turul 4 al Cupei Ligii cu Southampton (1-1, 4-3 d.l.p.), Chelsea n-a mai reuşit şi de data aceasta. Liverpool la rândul ei a trecut, să nu uităm, în sferturile de finală (3-3, 5-4 d.l.p.) de Leicester după ce „vulpile” au condus pe Anfield cu 3-1 şi „cormoranii” au egalat prin T. Minamino (min. 95). Finala de aseară, cu numeroase drapele ucrainiene în tribune, a fost marcată de războiul din Ucraina şi presiunea asupra lui Roman Abramovic, preşedintele clubului Chelsea. Pe pancarte se putea citi „Footbal stand togheter”. Au transformat loviturile de departajare: J. Millner, Fabinho, Virgil Van Dijk, Alexander Arnold, M. Salah, D. Jota, D. Origi, A. Robertson, H. Elliot, I. Konate, C. Kelleher respectiv M. Alonso, R. Lukaku, K. Havertz, R. James, Jorginho, A. Rudiger, N. Kante, T. Werner, T. Silva, T. Chalobah. A ratat… K. Arrizabalaga. A fost o confruntare cu o miză aparte, între doi antrenori germani bine cotaţi, în Premier League.