Campionatul Mondial de handbal (M): Se cunosc semifinalistele

0
366

Mai întâi rezultatele sferturilor de finală de aseară: Danemarca – Egipt 35-35 (după prelungiri 4-3), Spania – Norvegia 31-26, Franţa – Ungaria 35-32 (după prelungiri), Suedia – Qatar 35-23. În semifinale, vineri, Spania va întâlni Danemarca, iar Franţa va întâlni Suedia. Într-un fel, „finala” s-a jucat aseară, între Danemarca şi Egipt, cu două rânduri de prelungiri şi apoi executarea de lovituri de deprtajare de la 7 metri. La sfârşitul celor 60 de minute de joc, scorul a fost 28-28 iar după două prelungiri a fost 35-35. La loviturile de departajare de la 7 metri, Danemarca s-a desprins (4-3) de Egipt. Dramatism teribil greu de descris, în rândul jucătorilor echipei gazdă a ediţiei Mondialului egiptean. Printre deciziile controversate ale arbitrilor s-a aflat şi eliminarea lui Mikkel Hansen în prima prelungire şi oferirea unei lovituri de la 7 metri gazdelor, care nesperat au egalat. Un meci oarecum nebun. În partida dintre Ungaria şi Franţa echipa maghiară a avut în prima repriză o nesperată conducere a jocului (9-3 la un moment dat). Franţa a egalat abia în minutul 40 (19-19). După care Vincent Gerard, Thimotei N”Guesan, Valentin Porte, Dika Mem, Fabregas, Mahe şi Abalo au pus stăpânire pe joc. Accederea în semifinale este o performanţă salutată de presa franceză de astăzi.