Juve, de neoprit către un nou scudetto

0
357

Juventus este neînvinsă după 21 de etape din Serie A şi are deja 11 puncte faţă de a doua clasată, Napoli. Bianconerii au fost conduşi cu 1-0 pe Olimpico de Lazio, din cauza autogolului lui Emre Can, la un corner, dar au întors scorul. Immobile a ratat o mare şansă de 2-0, pentru ca pe final portughezul Joao Cancelo să devină eroul meciului. A egalat mai întâi, pe o respingere în urma unui şut al lui Dybala, apoi a obţinut penalty-ul din care compatriotul său, Ronaldo, a stabilit scorul final, cu al 15-lea gol stagional. Cancelo a mai avut timp şi pentru o ratare uriaşă, în prelungiri.

Inter a pierdut la Torino cu 1-0, gol Izzo, Spal a câştigat cu 3-2 la Parma, după ce gazdele aveau 2-0 la pauză, Atalanta şi Roma au făcut 3-3, după ce gialorossi au avut 3-0 în deplasare, iar Fiorentina a câştigat cu 4-3 un thriller la Verona, cu Chievo, gazdele ratând un penalty pe final.

Clasament: 1. Juve 59p, 2. Napoli 48p, 3. Inter 40p, 4. Milan 35p.