Premier League, fără surprize de Boxing Day

0
245

Favoritele s-au impus pe linie în etapa de Boxing Day din Premier League, în care toate meciurile au avut cel puţin trei goluri. Liderul, Arsenal, a fost condus la pauză în derby-ul londonez cu West Ham United, gol Benrahma, din penalty, dar trupa lui Arteta s-a impus cu 3-1, după reuşitele lui Saka (53) Martinelli (59) şi Nketiah (69). Arsenal rămâne pe primul loc, cu 40 de puncte, având şapte puncte avans în faţa lui Newcastle şi un meci mai puţin disputat.

Liverpool a trecut în deplasare de Aston Villa, scor 3-1, şi cormoranii au urcat pe locul 6 în clasament. Elevii lui Jurgen Klopp au înscris prin Salah (min. 5) şi van Dijk (min. 37), gazdele au redus din diferenţă prin Watkins, în minutul 59, însă tânărul spaniol de 18 ani Stefan Bajcetic a înscris două minute mai târziu.

Ate rezultate din etapa a 17-a din Premier League:

Brentford – Tottenham 2-2 (Janelt 15, Ivan Toney 54 / Kane 65, Hojbjerg 71);

Crystal Palace – Fulham 0-3 (De Cordova-Reid 31, Ream 71, Mitrovic 80);

Everton – Wolverhampton 1-2 (Yerry Mina 7 / Podence 22, Ait Nouri ‘90+5);

Leicester City – Newcastle United 0-3 (Chris Wood 3 penalti, Almiro 7, Joelinton 32);

Southampton – Brighton 1-3 (Word-Prowse 73 / Lallana 14, Perraud 35 autogol, March 56).