SCM Craiova a terminat anul cu un eşec în sala liderului – Locul 4 la finalul turului pentru baschetbalişti

0
296

Echipa masculină de baschet SCM Craiova se situează pe locul 4 la finalul turului Ligii Naţionale, cu 25 de puncte acumulate din 10 victorii şi 5 eşecuri. Una dintre înfrângeri a fost înregistrată chiar în ultima etapă a anului, la finalul week-end-ului trecut. Craiovenii au pierdut la Oradea, în Sala „Antonio Alexe”, în faţa liderului CS Municipal, cu 83-74, pe sferturi: 24-22, 20-23, 21-13, 18-16. Prima repriză a fost una echilibrată şi s-a încheiat cu avantaj minim pentru team-ul lui Andelko Mandic, care putea produce o altă mare surpriză a campionatului. Travis Bureau a făcut un nou meci mare, la fel ca la Cluj, dominându-şi adversarii sub panou. În schimb, în sfertul al treilea Bureau nu a mai rezistat în faţa lui Pesici şi victoria orădenilor s-a conturat treptat. Fostul jucător al SCM-ului, Lupusavei, a fost „on fire” din afara semicercului, cu 5 aruncări reuşite, având un procentaj de 50 la sută, care a înclinat practic balanţa în favoarea gazdelor, care nu au pierdut decât un singur joc în tur. Pentru SCM Craiova 3 jucători au marcat câte 13 puncte: Habus, Drăguşin şi Seals, în timp ce Bureau a încheiat cu 24 de puncte. Celelalte reuşite ale alb-albaştrilor au fost trecute în dreptul lui Dzambic (8), Djurasovic (1) şi Orbeanu (2). SCM Craiova este pe locul 4 după tur, însă în condiţiile în care urmăritoarele, Asesoft Ploieşti, BC Timişoara şi Mobitelco Cluj au câte un meci mai puţin disputat. Prima partidă din 2013 pentru baschetbaliştii din Bănie este programată pe 9 ianuarie, la Craiova, contra echipei Timba Timişoara.

Dzambic şi Seals, în topul marcatorilor

Cel mai bun marcator din prima parte a campionatului este conducătorul de joc al celor de la CSM Bucureşti, Goran Martinic, având o medie de 22.87 puncte pe partidă. Pe locul secund este Louis Darby de la Energia Rovinari, care are o medie de 20.80 puncte pe meci, iar pe 3 este un alt jucător de la CSM Bucureşti, Jevohn Shepherd, cu o medie de 20.29 puncte. Până la poziţia a 10-a, în clasament se regăsesc şi doi jucători ai Craiovei, sârbul Rade Dzambic şi americanul Le Var Seals, pe locurile 6 şi 7. După podium, ordinea este următoarea: 4. Milos Pesic – CSM Oradea (17.86), 5. Pankracije Barac – BCM Piteşti (16.80), 6. LeVar Seals – SCM Craiova (16.79), 7. Rade Dzambic – SCM Craiova (16.50), 8. Derek Wright – “U” Mobitelco (16.50), 9. Deven Mitchell – Gaz Metan (16.42) şi 10. Marcel Jones – BCM Piteşti (16).