Volei – Meci de Challenge Cup, în Polivalentă

0
550

Voleibaliştii de la SCMU Craiova dispută astăzi, de la ora 18, în Sala Polivalentă, returul din Cupa Challenge, cu formaţia austriacă Union Raiffeisen Waldviertel. În tur, austriecii s-au impus cu 3-1, astfel încât craiovenii au nevoie de un succes cu 3-0 sau 3-1 pentru a avea ocazia de a juca „setul de aur”, care să decidă calificarea. Voleibaliştii speră să aibă alături măcar la acest meci mai mulţi fani, în condiţiile în care în campionat asistenţa este extrem de redusă. Dan Pascu a anunţat că şansele de calificare sunt egale înainte de retur: „Întâlnim o echipă omogenă, de luptători, cu preluare şi serviciu bune şi care scot mingi grele. Au pregătit foarte bine tactic turul, acum şansele sunt de 50-50. Sper să ajungem în setul de aur, care este un fel de loterie, acolo contează mult psihicul, este ca la loviturile de departajare la fotbal. Deşi este vorba de echipa unui orăşel de 5.000 de locuitori şi nici măcar nu au jucat acasă, au avut o susţinere pe care îmi doresc să o avem şi noi la Craiova. Dar publicul din Craiova nu mai iubeşte voleiul, cum nu mai iubeşte nici celelalte sporturi, nu ştiu ce se întâmplă. Lumea ar trebui să vină să ne susţină măcar în cupele europene, dar depinde de comoditatea fiecăruia sau de cât îşi iubeşte echipa şi oraşul. Evoluţia de la Dinamo, unde am făcut un meci extraordinar, deşi nu ne dădea nimeni mai mult de 5% şanse, trebuie să fie un reper pentru noi. Încercăm să ne concentrăm mai mult pe jocul nostru decât pe blocarea adversarilor, aşa cum am făcut până acum”. Silviu Suson a declarat: „Întâlnim o echipă bună, care ne-a pus probleme, dar este de bătut. În tur am avut probleme, fiindcă jucasem la 3 zile înainte o altă partidă. Sper să facem un meci bun şi să ne calificăm. Simt acest lucru, fiindcă am crescut de la un antrenament la altul. Ne cam încurcă acest sistem cu setul de aur, dar dacă ne facem jocul nostru, îi putem bate”. Sârbul Igor Jovanovic a prefaţat astfel disputa: „Ne aşteaptă un meci dificil, deoarece atunci când joci în cupele europene niciun joc nu e uşor. Trebuie să jucăm mult mai bine ca în Austria. Evoluţia de pe terenul lui Dinamo ne dă speranţe că vom continua şi în Europa. Echipa austriacă ar fi în primele 4 în campionatul nostru”. Meciul va fi arbitrat de albanezul Arjan Shehu şi de bulgarul Ilia Penkov. Învingătoarea din această dublă manşă va juca în turul următor cu formaţia Kladno, din Cehia.