Seară palpitantă în Champions League

0
487

O nouă seară extrem de atractivă în grupele Champions League. În grupa A, PSG și Real erau calificate la ora duelului direct de pe Bernabeu, deoarece Galata și Bruges s-au anulat, ca și în tur. Finalul a fost tensionat la Istanbul, cu două eliminări în tabăra oaspeților după golul egalizator, cu galbene dictate pentru scoaterea tricoului, respectiv lovirea fanionului de la colț. La Madrid, PSG a egalat cu două goluri marcate în decurs de 2 minute. Bale a lovit bara în prelungiri. În prima repriză arbitrul dictase penalty pentru PSG și eliminarea portarului Courtouis, dar a revenit după ce a consultat faza.

În grupa B, Bayern a câștigat un set alb în Orașul Alb, Belgrad, cu Lewandowski realizând un poker într-un sfert de oră. La revenirea lui Mourinho în Champions League, Tottenham a revenit de la 0-2, Kane reușind dubla.

În grupa C, Șahtior, Atalanta și Dinamo Zagreb vor lupta pentru locul 2 în ultima rundă, când se joacă Șahtior – Atalanta și Dinamo Zagreb – Man City.

Tot în ultima etapă se va decide a doua calificată din grupa D, Atletico și Leverkusen duelându-se de la distanță pentru poziția secundă.

Echipele calificate în optimile Ligii Campionilor până în acest moment: PSG, Real Madrid, Bayern Munchen, Tottenham, Manchester City și Juventus.

Grupa A: Galatasaray – FC Bruges 1-1 (Buyuk 11’/ Diatta 90+2′)

Real Madrid – PSG 2-2 (Benzema 17′, 79’/ Mbappe 81′, Sarabia 83′)

Clasament: PSG 13p, Real Madrid 8p, Club Bruges 3p, Galatasaray 2p

Grupa B: Steaua Roşie Belgrad – Bayern Munchen 0-6 (Goretzka 14′, Lewandowski 53′, 60′, 64′, 68′, Tolisso 90′)

Tottenham – Olympiakos 4-2 (Alli 45+1′, Kane 50′, 77′, Aurier 73’/ El Arabi 6′, Semedo 19′)

Clasament: Bayern Munchen 15p, Tottenham 10p, Steaua Roşie 3p, Olympiakos 1p

Grupa C: Atalanta – Dinamo Zagreb 2-0 (Muriel 27′, Gomez 47)

Manchester City – Sahtior 1-1 (Gundogan 56’/ Solomon 69′)

Clasament: Manchester City 11p, Sahtior 6p, Dinamo Zagreb 5p, Atalanta 4p

Grupa D: Lokomotiv Moscova – Bayer Leverkusen 0-2 (Zhemaletdinov 11′ – autogol, Bender 54′)

Juventus – Atletico Madrid 1-0 (Dybala 45)

Clasament: Juventus 13p, At. Madrid 7p, Bayer Leverkusen 6p, Lokomotiv Moscova 3p.