Barcelona, dezavantajată, Sevilla, o nouă remontada

0
297

Dacă ar fi existat şi în Primera Division arbitraj video, ca în Serie A, Barcelona probabil ar fi câştigat derby-ul primelor două clasate, cu Valencia, de pe Mestalla. Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1. Faza controversată: Neto a scăpat în poartă mingea şutată de Messi, însă centralul Igancio Villanueva a lăsat jocul să continue.  Valencia a reuşit apoi să deschidă scorul, prin Rodrigo, iar oaspeţii au egalat pe final, după ce Messi a centrat perfect, iar Jordi Alba a adus egalarea. Echipa lui Ernesto Valverde păstrează avansul de patru puncte faţă de Valencia în fruntea clasamentului.

Într-un alt meci, Sevilla a mai produs o revenire de senzaţie, după cea cu Liverpool, 3-3 de la 0-3, din Champions League. Trupa andaluză a învins-o cu 3-2 pe Villarreal, deşi în minutul 53 era 2-0 pentru ”Submarinul Galben”. Bakambu a deschis scorul în minutul 19, iar fostul jucător al Sevillei, Bacca, a dublat avantajul gazdelor în  minutul 53. Sevilla a egalat în două minute, prin Lenglet (56) şi Vazquez (57), iar Banega a adus victoria în minutul 78, din penalty.