N-avem speranţe pentru Europeanul de handbal – Tricolorele de rezervă s-au făcut de râs în Germania

0
323

La o singură zi după ce a învins naţionala Germaniei în deplasare, cu 28-25, într-un prim meci amical, selecţionata de handbal feminin a României, antrenată de Gheorghe Tadici, a fost zdrobită la scor de acelaşi adversar, scor 30-9 în favoarea nemţoaicelor.  Tadici şi-a propus să verifice jucătoarele care au evoluat mai puţin, în vederea alcătuirii lotului pentru Campionatul European din Serbia, care va avea loc în prima jumătate a lunii decembrie, însă rezultatul a fost catastrofal, putându-se compara cu cel al unei echipe din lumea a treia a handbalului. Primul gol al naţionalei României a venit de abia în minutul 12, când tabela de marcaj înregistra deja 7-0 pentru Germania, iar în prima parte româncele au marcat doar 4 goluri, record negativ în istoria handbalului românesc. Fetele lui Tadici şi-au continuat prestaţia jalnică şi după pauză, marcând prima dată în minutul 40, iar la final s-a înregistrat o diferenţă şocantă şi extrem de îngrijorătoare în perspectiva Europeanului care va începe peste o săptămână. Marcatoarele celor nouă goluri ale României au fost: Nechita 2, Vădineanu 2, Pintea 2, Hotea 1, Geiger 1,  Buceschi 1. În poarta naţionalei noastre s-au aflat portarii Ungureanu, Tolnai şi Smedescu. Vineri, la Karlovac, va avea loc ultimul amical înaintea debutului la Euro, împitriva naţionalei Serbiei, gazda turneului final. Naţionala României va juca la CE din Serbia în grupa D, la Vârşeţ, cu Rusia (4 decembrie), Islanda (5 decembrie) şi Muntenegru (7 decembrie).