Giurgiu a adoptat vicecampioana turului

0
297

Cu Lung, Bărboianu şi Găman titulari, Astra a câştigat ultimul derby al turului, pe care l-a încheiat pe locul secund

Ultimul derby al turului s-a disputat lângă Dunăre, iar echipa adoptată de Giurgiu, Astra, l-a adjudecat clar în faţa oltenilor lui Grigoraş. Aceştia au rezistat doar în prima repriză, când au avut posesie superioară, dar numai o ocazie, concretizată de Maxim. După pauză, meciul a fost rezolvat în 8 minute de gazde, care au marcat de 3 ori şi au trerminat meritat prima parte a campionatului pe locul secund. Tripleta craioveană Lung-Bărboianu-Găman a jucat impecabil, ultimul, în rol de căpitan, având şi privilegiul de a stabili cuantumul primei de victorie patronului Ioan Nicolae. Acesta mai speră ca Astra să devină un challanger adevărat în lupta pentru titlu în acest sezon, chiar dacă distanţa faţă de Steaua este destul de mare. „Am avut multe ghinioane, am pierdut meciuri în ultimele minute, fiind şi dezavantajaţi de arbitri, însă Steaua nu a câştigat deja titlul, mai avem meciul direct peste două săptămâni şi putem recupera din această diferenţă” a spus Nicolae. Acesta a precizat că de la anul echipa sa se va mute pe noua arenă, aflată în construcţie, care va avea 12.000 de locuri. Cu tripleta craioveană, cu o pleiadă de jucători de culoare în care Tembo iese în evidenţă, cu metronomul Takayuki şi talentatul Budescu strălucind în ultima vreme, Astra pare cel puţin o candidată certă la cupele europene. Singura incertitudine a fost legată de banca tehnică, acolo unde Ghoerghe Mulţescu, antrenorul care practic a format această echipă, a fost îndepărtat după conflictul cu preşedintele Dinu Gheorghe. De partea cealaltă, Petre Grigoraş a fost foarte dezamăgit de atitudinea jucătorilor săi, spunând că succesul li s-a urcat la cap: „Din păcate, am demonstrat cum se poate pierde meciul în 8-9 minute. Prima repriză a fost echlibrată, cu câteva ocazii ale lor, dar cu posesia în dreptul nostru. Jucătorii nu înţeleg cât de greu este să ajungi în fruntea clasamentului şi cât de uşor poţi să cazi de acolo. N-au pus piciorul aşa cum trebuie, dacă voiau să termine pe locul 2, am tratat lejer partida, ca şi cum un rezultat de egalitate ni s-ar fi cuvenit. Cred că aerul ăsta de sus este prea tare, dat fiind că unii dintre ei vin de foarte, foarte jos”. Totuşi, în condiţiile unui buget mult inferior Stelei şi Astrei, dar şi a echipelor pe care le devansează, Pandurii a făcut un tur foarte bun, terminând pe podium, cu doar 4 eşecuri, toate în deplasare, 3 dintre ele la scor, cu Petrolul, Astra şi Dinamo şi una nepreconizată, contra puştilor de la Viitorul. În plus, selecţionerul Piţurcă a apelat la 3 jucători gorjeni pentru meciurile naţionalei: Maxim, Nistor şi Voiculeţ, în timp ce Lazar şi Răduţ au fost chemaţi la naţionala de tineret. În tur, Grigoraş a folosit cei mai puţini jucători dintre toate echipele, doar 20, din cauza soluţiilor limitate pe care le are la dispoziţie. În debutul returului, pe lângă indisponibilii Ibeh, Grigoraş jr sau Lemnaru, gorjenii nu-i vor avea în teren nici pe Viera şi Nistor, suspendaţi.