Inter Milano câştigă pe Olimpico derby-ul cu Roma

0
394

Inter Milano a început excelent campionatul şi, după 3-0 în prima etapă cu Fiorentina, Luciano Spaletti şi-a învins fosta echipă, AS Roma, chiar pe Olimpico, scor 3-1. Asta deşi Dzeko deschisese scorul pentru giallorossii în minutul 15.  Căpitanul nerrazurrilor, Icardi, a facut dubla în repriza secundă, iar Matias Vecino a stabilit scorul final.

Juventus a bifat al doilea succes al sezonului în Serie A, după ce a revenit de la 0-2 si s-a impus cu 4-2 pe terenul lui Genoa, unde anul trecut pierduse cu 3-1.  Gazdele au deschis scorul după nici 30 de secunde de la startul meciului în urma unui autogol al lui Pjanic, apoi şi-au majorat avantajul graţie prin penalty-ul transformat de Galabinov. Dybala a egalat până la pauză, al doilea gol dintr-un penalty confirmat de arbitrajul video. Cuadrado a adus Bătrâna Doamnă în avantaj, iar Dybala a făcut hattrick-ul pe final.

Tot sâmbătă, în serie A s-a mai jucat Benevento – Bologna 0-1.