JO de la Tokyo – Popovici şi Glinţă n-au prins podiumul la înot

0
431

Înotătorul român David Popovici a ocupat locul 4 în finala la 200 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. În vârstă de 16 ani, Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.44.68. Timpul său reprezintă un nou record mondial de juniori. Titlul olimpic a fost câştigat de britanicul Tom Dean, cu timpul de 1.44.22.  Popovici va mai evolua azi în serii la 100 metri liber.

Robert Glinţă a ocupat locul 8 în proba de 100 metri. Glinţă, în vârstă de 24 de ani, a încheiat cursa în 52.95. Titlul olimpic a fost câştigat de rusul Evgheni Rilov (51.98)

Tenis de masă

Bernadette Szocs a fost eliminată în turul trei în cadrul concursului de simplu, la tenis de masă, fiind învinsă de americanca Liu Juan, scor 4-2 (11-4, 6-11, 6-11, 11-9, 11-8, 11-30).