Real Madrid – Liverpool 3-1, în finala Champions League

0
343

Real Madrid a câştigat pentru a 13-a oară Champions League, după ce a învins-o în finala de la Kiev pe Liverpool cu 3-1. Este al treilea titlu consecutiv cucerit de “Blancos”, toate cu Zidane pe bancă, şi al patrulea în ultimii cinci ani.

Englezii au dominat începutul de meci, dar după o jumătate de oră au avut un şoc, superstarul Mo Salah părăsind terenul, accidentat. Sergio Ramos, cel care i-a dislocat umărul egpiteanului, a sărbătorit făţiş ieşirea vedetei lui Klopp. Din acel moment, “cormoranii” au făcut pasul în spate, au părut debusolaţi, marcaţi de pierderea celui mai bun jucător al lor. Prima repriză nu a avut nicio ocazie de gol, dar în debutul celei secunde Isco a trimis în transversală, după o pasă a lui Lallana.

Liverpool a fost sabotată şi din interior, portarul Karius prilejuindu-i lui Benzema deschiderea scorului, în minutul 51. Francezul a pus piciorul la o degajare cu mâna a goal-keeper-ului german şi mingea s-a dus în poartă. Liverpool a revenit rapid, Mane marcând la un corner (55), după ce a deviat lovitura de cap a lui Lovren. A fost însă doar o tresărire a englezilor, fiindcă Real Madrid a revenit la cârma jocului şi a şi concretizat dominarea. După o oră de joc, Zidane l-a trimis pe teren pe Bale, care avea să fie omul meciului. Galezul a marcat dintr-o foarfecă fabuloasă, la centrarea lui Marcelo (64), apoi a stabilit scorul final, cu un şut de la mare distanţă (84), Karius gafând din nou incredibil. Între golurile galezului, senegalezul Mane a avut şansa dublei, dar a trimis în bară.

Real Madrid a jucat în formula: Keylor Navas – Dani Carvajal (Nacho 37), Sergio Ramos, Varane, Marcelo – Casemiro – Modric, Kroos – Isco (Bale 61) – Ronaldo, Benzema (89 Asensio).

Pentru Liverpool au evoluat: Karius – Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson – Henderson – Milner (Emre Can 83), Wijnaldum – Salah (Lallana 31), Firmino, Mane.