Atletism / CSM Craiova, 4 medalii la Grand-Prixul din capitală

0
372
Cosmin Sorescu

Campionatul Naţional de Atletism pentru seniori, tineret şi juniori I se apropie de finalul etapelor naţionale. Astfel, sâmbătă şi duminică s-a desfăşurat pe stadionul „Iolanda Balaş-Soter” din Bucureşti a doua etapă din cadrul întrecerii naţionale. Pe pistă şi în cercurile de aruncări s-au aflat un total de 369 de sportivi, dintre care nouă au fost atleţi ai clubului CSM Craiova. Patru dintre ei au urcat pe podium, de trei ori pe cea mai înaltă treaptă, prin Cosmin Sorescu (locul I în proba de aruncare a ciocanului), Sorescu Ileana (locul I în proba de aruncare a discului) şi  Andrei Ştefana (locul I în proba de 3000 de metri), iar Ioan Piţigoi a ocupat locul trei în proba de 100 de metri. Pe lângă aceste rezultate, Cezar Bobolicoiu a ocupat locul patru în proba de 1500 de metri şi locul şase în proba de 800 de metri, Sorin Coandă a încheiat al patrulea cursa de 400 de metri garduri, Andrei Nicolae a venit pe şapte la 800 de metri, iar Gabriel Mitiţă şi Octavian Iureş s-au clasat pe locul 17, respectiv 20 în proba de 100 de metri. Cosmin Sorescu a obţinut calificarea la Cupa Europei pe echipe, urmând să aştepte confirmarea oficială din partea federaţiei. Delegaţia României ce va participa la concursul european se va definitiva în cadrul Campionatelor Internaţionale ale României de la Cluj-Napoca, însă pentru proba de aruncare a ciocanului fete şi băieţi atleţii calificaţi se vor stabili după rezultatele înregistrate la etapa naţională desfăşurată la sfârşitul săptămânii trecute, deoarece oraşul Cluj nu deţine un loc amenajat pentru proba de aruncare a ciocanului.

În altă ordine de idei, pe baza întrecerilor din cadrul celei de-a doua etape a  Campionatului Naţional s-a întocmit şi clasamentul pentru Campionatele Naţionale Universitare, în care sportivii CSM Craiova, concurând din partea Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport Craiova, şi-au adjudecat patru medalii, dintre care una de aur, două de argint şi una de bronz. Andrei Ştefana s-a impus în proba de 3000 de metri, cezar Bobolicioiu s-a întors cu medaliile de argint la 1500 şi 800 de metri, iar Andrei Nicolae a venit acasă cu distincţia de bronz în cursa de 800 de metri.