Man City s-a impus net şi în returul cu Arsenal

0
478

Cele două dueluri între pretendentele la titlu în Premier League au avut aceeaşi soartă: campioana, Manchester City s-a impus clar în faţa liderului, Arsenal. După 3-1 în deplasare, trupa lui Guardiola n-a avut probleme nici acasă în derby-ul cu “tunarii”, câştigând cu 4-1, la pauză 2-0. De Bruyne a fost omul meciului, cu două goluri, plus assist pentru reuşita lui Stones, anulată de asistent, dar validată de VAR. Haaland a închis tabela în prelungiri, după ce Holding marcase golul de onoare al lui Arsenal. Guardiola a improvizat cu Akanji fundaş stânga, iar elveţianul l-a neutralizat pe Saka, aşa cum toată formaţia londoneză a fost subordonată pe Etihad, diferenţa între cele două rivale fiind chiar mai mare decât cea indicată de tabelă. Arsenal mai are 2 puncte avans în clasament, dar City are două restanţe.

Alte rezultate din Premier League: Chelsea – Brentford 0-2 Au marcat: Azpilicueta ’37 (autogol), Mbeumo ‘78, West Ham – Liverpool 1-2 Au marcat: Paqueta ’12 / Gakpo ’18, Matip ‘67, Nottingham Forest – Brighton 3-1 Au marcat: Gross ‘45+3 (autogol), Danilo ’69, Gibbs-White ‘90+1 (penalti) / Buonanotte ‘38. Partidele Everton – Newcastle, Southampton – Bournemouth şi Tottenham – Manchester United sunt programate joi.