Real Madrid, meci nebun la Vigo

0
301

Sub presiunea victoriei celor de la Barca, sâmbătă, în derby-ul cu Espanyol (2-0), Real Madrid trebuia să câştige obligatoriu, aseară, în deplasare cu Celta Vigo pentru a rămâne în cursă. S-a impus finalmente cu 4-2, după o partidă nebună. Nolito (min. 10) a deschis scorul, Kroos a egalat (min. 16), după o fază bine lucrată de Cristiano Ronaldo, Javier Hernandez “Chicharito” şi-a adus echipa în avantaj, dar Mina a egalat în minutul 28, profitând de o eroare de plasament a lui Marcelo. Până la pauză, James Rodriguez (min. 43) a eliberat oamenii lui Carlo Ancelotti de imensa presiune psihică. După pauză acelaşi scenariu nebun: gazdele s-au năpustit în atac, descoperindu-se în defensivă şi pe un contraatac, Hernandez (min. 69) a dus scorul la 4-2. Profitând de absenţa lui Karim Benzema şi Gareth Bale, accidentaţi, mexicanul (26 de ani), împrumutat de la Manchester United, a ajutat echipa să depăşească o grea cumpănă. Real continuă să spere, cu cinci etape înaintea finalului de La Liga, având de remontat doar două puncte diferenţă.