Punct pentru Craiova II, victorie pentru Podari

0
337

Satelitul Universităţii a remizat la Alexandria, iar cel al FCSB a cedat la Podari

craiovaEchipa secundă a Universităţii Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în deplasare cu FCM Alexandria, din etapa a 19-a din seria C3 Puştii lui Papură au început meciul din Teleorman cum l-au terminat pe precedentul, cel cu Mioveni, cu un penalty transformat de Alex Popescu. Vârful de 19 ani a fructificat lovitura de pedeapsă obţinută de Andrei Burlacu. Imediat după pauză, alb-albaştrii puteau să-şi mărească avantajul, tot dintr-un penalty, în urma unui fault la Buzan, semnalizat de asistent, dar centralul Mihai Motan s-a răzgândit în urma protestelor gazdelor şi a scos lovitura liberă în afara careului. Cu impresia vociferărilor vehemente ale teleormănenilor, la faza următoare arbitrul a dictat penalty foarte uşor pentru aceştia, iar Floricel a egalat de la cercul cu var.  Robert Petre a fost eliminat cu zece minute înainte de final. Cornel Papură şi Mugur Guşatu au început cu:  Vlad – Vlădoiu, Hodea, Hreniuc, Borţa – Enache, Buzan, Ţoiu – Burlacu, Al. Popescu, R. Petre. Au mai intrat: Tătulea, Frăsineanu, Cătălin Ion, Trocan. Pentru formaţia gazdă a evoluat şi fostul fundaş al Craiovei, Cosmin Ciocoteală. În runda viitoare, Universitatea II va primi vizita echipei Atletic Bradu, vineri, de la ora 15, pe stadionul “Extensiv”.

Podariul, primul succes al anului

Podariul şi-a ales o victimă cu ştaif pentru primul succes din 2017, echipa a doua a FCSB, pentru care au evoluat şi jucători de Liga I precum Pleaşcă, Tudorie, Denis Man şi Enceanu. Unicul gol al meciului a fost marcat de Alex Raicea, în minutul 75, după ce oaspeţii au ratat o lovitură de pedeapsă în prima repriză. Antrenorul Victor Naicu a început cu: Mecea – Orban, Dina, Avram, Luică – Fieraru, Stancu, Dragomir, Raicea – Preda, Geanimu. Pe parcurs au mai intrat: Velica, Sârmon, Dumangiu, G. Neacşu. În etapa viitoare, Podariul va evolua în deplasare cu FCM Alexandria, meci programat sâmbătă, de la ora 17. Celelalte rezultate al etapei a 19-a a seriei C3: CS Mioveni II – Atletic Bradu 0-1, ACS Şirineasa – Urban Titu 1-1, FC Voluntari II – Concordia Chiajna II  2-1, Flacăra Moreni – SCM Piteşti 0-0 şi Sporting Roşiori – FC Aninoasa 0-1. ACSO Filiaşi a stat.