Liga Campionilor: Lyon surprinde pe Juve şi poate visa la calificare

0
430

Unicul gol al partidei tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor dintre Lyon şi Juventus, pe „Group Ama Stadium” (57.335 spectatori) a fost realizat de Lucas Tousart (min. 31). Fără a fi favorita partidei, Olympique Lyon a dat lovitura şi bara lui Toko Ekambi (min. 21) anunţa deschiderea scorului. Juve fără sclipiri a avut o posesie sterilă în prima repriză, dar a devenit ameninţătoare după pauză, prin Dybala şi Higuain, intrat în teren în locul lui Cuadrado (min. 70). Când Juve a pierdut partida tur, în faza eliminărilor, în ultimii 10 ani, s-a calificat doar o dată, în 2019 (2-0 şi 0-3 cu Atletico Madrid). A deţinut superioritatea tactică în teren, atât la numărul de pase reuşite (543 la 275), posesie (63,6% la 36,4%), şuturi la poartă ş.a.m.d..