Dinamo: Penedo 7 – Romera 6, Nedelcearu 6, Dielna 7, Filip 7 – Busuladzic 6, Nistor 7 – Hanca 7, Palic 7 (60 Mahlangu) 6, Bumba 6 (66 Bawab) 5 – Nemec 8 (77 Oliva). Antrenor: Cosmin Contra 7.

Universitatea: Mingote 5 – Bucurică 5, Popov 6, Kelic 4 (46 Barthe) 6, Briceag 6 – Mateiu 4 (24 Gustavo) 7, Zlatinski 6, Băluţă 6 – Ivan 6, Măzărache 5 (75 N. Rocha) 4, Bancu 6. Antrenor: Gheorghe Mulţescu 5.

Arbitru: Istvan Kovacs 6.

Universitatea Craiova a pierdut derby-ul cu Dinamo, ajungând la 3 eşecuri consecutive şi au mari emoţii în privinţa play-off-ului

craiovaAlb-albaştrii n-au fost pregătiţi mental pentru un derby cu Dinamo, după cum au început meciul. Şi nici Mulţescu. De această dată, antrenorului i-au ieşit schimbările, dar n-a nimerit echipa de start. Mingote n-avea ce să caute între buturi, Bucurică nu dă randament nici pe postul său, cu atât mai puţin în banda opusă, Kelic e pe măsura lui Nemec doar fizic, nu şi ca valoare, iar Mateiu părea pierdut pe imaş şi s-a întors rapid pe bancă. În acelaşi timp, Măzărache a fost periculos doar ca vârf, de unde a şi avut singura ocazie a reprizei secunde, însă Mulţescu l-a forţat în bandă, spre fericirea lui Filip, care a scăpat astfel de coşmarul Ivan, cel care-l devastase în ultimele două confruntări directe.

Ştiinţa a început de la 0-2 derby-ul, după ce Nemec i-a păcălit pe rând pe Kelic şi Popov. Scorul l-a trezit şi pe Mulţescu, iar cel care nu a prins nici măcar banca de rezerve cu FCSB, Gustavo, a fost trimis să repare startul execrabil. Şi intrarea decarului şi-a pus amprenta pe joc. Trei bare într-un minut au fost la poarta lui Penedo, autori, pe rând: Ivan, Băluţă şi Romera. Însă izbucnirea de orgoliu a Craiovei n-a durat şi la pauză „câinii roşii” aveau avantaj confortabil.

În partea a doua, oltenii au prestat mai bine, şi fiindcă nu mai aveau nimic de pierdut, iar dinamoviştii nu mai aveau de ce să iasă la joc, preferând contrele. Penedo a respins „capul” lui Măzărache, dar şi penalty-ul bătut prost de Ivan. Noroc cu reacţia lui Gustavo, cel care scosese lovitura de la 11 metri şi a readus cu stângul său speranţa în peluza cu 1.000 de olteni. Degeaba, fiindcă iureşul din ultimul sfert de oră n-a adus şi ocazii la poarta lui Penedo, cea mai mare şansă de gol a reprizei secunde având-o tot gazdele, prin Hanca, mijlocaşul nimerindu-l din 6 metri pe Mingote. Dacă Gustavo şi Barthe au intrat foarte bine, Nuno Rocha a fost penibil în minutele care i-au fost rezervate. Craiovenii au pierdut derby-ul fiindcă nu au intrat motivaţi pe teren şi nici primul „11” n-a fost cel mai potrivit. În schimb, Dinamo a fost croită după chipul şi asemănarea antrenorului Contra, care, pe margine, a fost mai activ decât au fpst pe teren unii dintre jucătorii lui Mulţescu.

Calcule pentru play-off şi pentru locaţia meciului cu Gaz Metan

Ca să ajungă în play-off, Craiova trebuie să bată pe Gaz Metan în ultima etapă. I-ar ajunge şi egalul, dacă aseară medieşenii nu au câştigat cu FCSB. Dacă Gazul e calificată înaintea ultimei runde, Ştiinţei îi este suficient un punct, cu condiţia ca Dinamo să nu câştige cu Pandurii la mai mult de 3 goluri. În alte condiţii, Universitatea depinde de rezultatele contracandidatelor la play-off. Din păcate, cel mai bun jucător al Craiovei în derby-ul cu Dinamo, Gustavo, este suspendat pentru ultima etapă.

Partida cu Gaz Metan nu se poate disputa în Bănie deoarece este programată duminică seara, la aceeaşi oră cu alte meciuri cu implicaţie pentru play-off. La Severin are prioritate Pandurii, iar Craiova ar putea juca acolo doar dacă gorjenii acceptă să dispute în altă parte, respectiv la Bucureşti sau Mioveni, meciul cu Dinamo. În caz că Pandurii nu vor accepta, Universitatea – Gaz Metan se va disputa pe Arena Naţională. Asta deşi o variantă mult mai bună pentru craioveni ar fi Mioveniul, unde este un teren excelent, la o distanţă mai mică de Craiova, cu tribunele aproape, însă se pare că oficialii Craiovei nu iau în considerare această soluţie.

Mulţescu, neinspirat şi sabotat de unii jucători

Gigi Mulţescu s-a plâns de maniera de arbitraj, de stoperii Acka şi Kelic, care au declarat forfait pe rând, înainte de meci, respectiv la pauză, şi, ca de obicei, de ratări. „A fost meciul cu ritmul cel mai bun din tot campionatul. Ambele echipe au fost preocupate să atace. Jocul s-a schimbat după mutările pe care le-am făcut, din păcate ratările ne-au privat de cel puţin un punct. Arbitrul a fost total pe dinafară, a permis jocul foarte dur al lui Dinamo în primele 30 de minute. Meciul a fost foarte disputat, meritam un punct. La pauză îl schimbasem pe Măzărache cu Nuno Rocha, dar Kelic m-a încurcat, mi-a spus că e accidentat şi că nu mai poate să iasă pe teren. Unii dintre jucătorii aflaţi la final de contract au început să mă dezamăgească, deşi eu le-am spus că voi conta pe ei. Acka mi-a zis târziu, înainte de joc, că e accidentat. Eu spun de o lună că sunt îngrijorat pentru play-off. Mai am o etapă în care să câştigăm. Nu am fost dominaţi total în ultimele meciuri, dar am avut meciuri grele, cu echipe foarte bune. Urmează un alt meci decisiv pentru noi” a spus Gigi Mulţescu.

Băluţă: „Suntem de râsul lumii!”

Alex Băluţă a recunoscut că prima repriză a fost modestă şi că şansele la play-off au scăzut. „E o mare dezamăgire. Am pierdut pe mâna noastră, n-am arătat nimic în prima repriză. Ne-a mai rămas un meci. Dacă nu ne calificăm în play-off, vom avea parte de o mare dezamăgire. Dacă am fi început meciul aşa cum am început a doua repriză, altul ar fi fost scorul. Nu are rost să dăm vina pe ghinion. Am pierdut 3 meciuri la rând, suntem de râsul lumii! Trebuie să câştigăm jocul cu Gaz cu orice preţ. Le mulţumesc fanilor care au venit alături de noi. I-am dezamăgit. Nu putem decât să le arătăm meciul viitor, pe teren, că vrem să îndreptăm lucrurile“, a spus Alex Băluţă.

Andrei Ivan nu era cel desemnat să bată penalty-ul şi a ratat, aşa cum a făcut-o şi în Cupa Ligii, la CFR Cluj. La final, căpitanul Craiovei a declarat: „Am luat gol foarte repede, ne-au dominat în prima repriză. Noi am dominat total repriza secundă, dar fotbalul se joacă pe goluri. Noi am dat într-o fază trei bare, cred că am avut ghinion. Zlatinski bate de obicei penalty, dar am vrut să dau eu şi asta a fost. Suntem cu moralul la pământ. Sunt foarte supărat şi sperăm să câştigăm cu Gaz Metan. Trebuie să ne revenim până săptămâna următoare pentru că avem un meci capital. Nici nu vreau să mă gândesc că nu vom intra în play-off. O să ne dăm viaţa pe teren să câştigăm cu Mediaş“, a declarat Andrei Ivan.