Europa League: Partida Fayernoord – Roma oprită în două rânduri

0
315

Desfășurată în contextul particular al actelor de vandalism comise de suporterii olandezi la Roma, cu prilejul partidei tur din 16-imile Europa League, întâlnirea de aseară dintre Fayernoord și AS Roma a avut maximă tensiune, fiind oprită în două rânduri. Arbitrul francez Clement Turpin a întrerupt jocul în prima repriză pentru aruncarea unei imense banane gonflabile în direcția jucătorilor italieni. În repriza secundă, după eliminarea lui Mitchell te Vrede, pentru un atac periculos asupra lui Manolas, suporterii olandezi au aruncat diverse obiecte în terenul de joc. Italienii s-au calificat în optimi, după remiza obținută pe teren propriu (1-1), câștigând aseară cu 2-1, prin realizările lui Ljajic și Gervinho. Fayernoord riscă o suspendare teribilă din partea UEFA, presa italiană de astăzi descriind ceea ce s-a petrecut aseară, în sanctuarul unui club cu prestigiu european.