Franţa – Danemarca, finala Eurohandbal

0
329

Principalele favorite la titlu, naţionalele Franţei şi Danemarcei, vor disputa, duminică, de la ora 18.45, la Koln, finala Campionatului European de handbal masculin. Franţa are 3 titluri în palmares (2006, 2010, 2014), în timp ce danezii au ridicat de 2 ori trofeul (2008, 2012). De la ora 16 se joacă finala mică, Germania – Suedia.

În prima semifinală, Franţa a învins Suedia, după un meci epic, care a necesitat prelungiri, scor 34-30 (17-11, 27-27). Campioana europeană en-titre Suedia, a condus la 2 goluri cu o jumătate de minut înainte de final, dar campionii olimpici, francezii, au egalat incredibil în ultima secundă. Francezii au primit o lovitură de la 9 metri în ultima secundă, iar Elohim Prandi a înscris la vinclu din plonjon, evitând zidul. Nordicii au acuzat faptul că handbalistul francez ar fi ridicat nepermis piciorul în momentul elanului şi au şi depus o contestaţie la final, dar nu au şanse ca rezultatul să fie întors. Francezii s-au impus apoi în prelungiri, pe momentul de uluială şi frustrare al suedezilor.

Şi campioana mondială, Danemarca, a avut probleme, fiind condusă la pauză în a doua semifinală, cu 14-12 de gazda competiţei, Germania, dar Mikkel Hanssen şi compania au revenit şi au câştigat cu 29-26.