Euro handbal (M): Franţa la capătul unui coşmar

0
522

Campioana olimpică „en-titre”, Franţa, avea nevoie de cel puţin un meci nul cu Danemarca, în ultima partidă din grupa principală, pentru a se califica în semifinalele competiţiei, după ce pierduse la scor în faţa Islandei, care mai devreme învinsese Muntenegru (34-24). Partida de la Budapesta a început catastrofal pentru francezi, danezii, deşi lipsiţi de Mikkel Hansen, Mathias Gidzel şi Magnus Saugstrup, odihniţi pentru semifinale, luând un avans de 3 goluri (min. 3), majorat până la pauză (17-12). Cu ambii portari absenţi din joc, Gerard şi Wesley Pardin, acuzând absenţele lui Kentin Mahe, Nicolas Tournat, dar şi a selecţionerului Guilaume Gile, francezii păreau de nerecunoscut. Cu toate acestea după pauză şi-au revenit, treptat-treptat şi au egalat (28-28) cu un minut şi 30 de secunde înainte de final. O mare remontanda. Scor final 30-29, graţie lui Dike Mem şi Nicola Karabatic, de-a dreptul excepţionali. Clasament final al grupei: Franţa 8p, Danemarca 8p, Islanda 6p, Croaţia 3p, Olanda 3p, Muntenegru 2p. Mâine în semifinalele competiţiei, Franţa întâlneşte Suedia, iar Spania întâlneşte Danemarca.