Euro 2020 Handbal (m): Spania și-a conservat titlul european

0
476

17.769 de spectatori au fost prezenți la Tele 2 Arena din Stockolm, la finala dintre Spania și Croația. Cele două echipe încheiaseră la egalitate (22-22), în grupa principală. Ibericii au realizat dubla la Euro, după echipa Suediei, care se lansase între 1998 și 2002, și a obținut calificarea directă la JO de la Tokyo. Croații, după semifinala teribilă cu Norvegia, cu două rânduri de prelungiri (29-28), s-au resimțit fizic. Deznodământul s-a stabilit în ultimile două minute, când scorul era 20-20. Marin Sego a greșit la o aruncare a lui Aleix Gomez Abello (21-20), iar Alex Dujsebaev a mai înscris un gol, cu aruncare pe jos, surprinzându-l pe bravul portar croat. Arbitrii macedoneni Slava Nicolov și Giorgi Nașevski au condus bine. Cel mai bun jucător al turneului (MVP) a fost declarat croatul Domagoj Duvniac. Echipa-tip a ediției arată astfel: Gonazalo Perez de Vargas (Spania), Magnus Jondal (Norvegia), Sander Sagosen (Norvegia), Blaz Janc (Slovenia), Bence Banhidi (Ungaria) și Hendrick Bekeler (Germania).