Cupa Angliei: Surpriză pe New Meadow din Shewsbury

0
442

Shewsbury (D3), cu un buget de numai 5 milioane de euro, a întâlnit aseară pe Liverpool, lidera Premier League, în fața a 10.000 de spectatori. S-a jucat cu „casa închisă”. Cum era de așteptat, Jurgen Klopp a dat șansă unor tineri (Neco Williams – 18 ani, Y. Larouci, Curtis Jones – 18 ani, P. Chirivella, H. Elliot), dar și noului înrolat, japonezul T. Minamino, să evolueze într-o partidă contând pentru turul 4 al Cupei Angliei. Cum procedase și în partida anterioară cu Everton. În plus, după o lungă covalescență, au reapărut în teren Dejan Lovren și Joel Matip, în centrul liniei defensive. Și, deși a condus cu 2-0, prin golurile realizate de C. Jones (min. 15) și D. Love (min. 46 – autogol), „roșii” s-au văzut egalați prin dubla lui J. Cummings (min. 65 – penalty și min. 75). Locul 16 din League One a realizat o a doua repriză eroică și partida se va rejuca pe Anfield. Și puțin a lipsit să explodeze bomba: în minutul 87, noul intrat la gazde, nigeianul Udoh, nu a putut controla balonul, deviat în mâna lui Fabinho. Dar arbitrul a lăsat jocul să continue și, cum VAR-ul nu funcționează în această competiție, Liverpool s-a salvat. În minutul 79, Salah, în locul lui Matip, și Roberto Firmino, în locul lui Minamino, au fost introduși în teren, dar inoperant. Să mai menționăm că, în minutul 23 al partidei, Adrian s-a opus, ca un portar la handbal, la șutul lui Whalley, scăpat singur. Liverpool a obținut … minimul meritat, iar gazdele au ocazia să evolueze pe Anflield și să obțină o cotă din încasări. Pentru Jurgen Klopp, un meci în plus, într-un calendar dens, nu este deloc o bucurie.