Bundesliga: Ce nu s-a mai văzut pe „Signal Iduna Park”!

0
314

În faţa 80.179 spectatori din Dortmund, s-a disputat derby-ului Ruhr-ului, contând pentru etapa a 13-a din Bundesliga. Gazdele, în pasă neagră, cu doar o victorie în Cupa Germaniei (5-0), în faţa modestei echipe din Magdeburg, în ultimele nouă meciuri din toate competiţiile, aveau nevoie absolută de o victorie pentru remontarea moralului. Şi în minutul 25 al partidei conduceau cu …4-0 (Aubameyang – min. 12, Stambouli –min. 18 autogol, Gotze –min. 20, Guerreiro –min 25). Acesta a fost scorul la pauză. Repriza secundă avea însă să fie un coşmar care nu se va uita uşor. Niciodată nu s-a mai întâmplat aşa ceva pe „Signal Iduna Park”. Oaspeţii au revenit şi Bugstaller (min. 61) Hant (min. 65), Caligiuri (min. 86) şi Naldo (min. 94) au restabilit egalitatea, consternând suporterii gazdelor şi fericindu-i pe cei ai lui Schalke. Alte rezultate: Hanovra-Stuttgart 1-1; Leipzig-Werder Bremen 2-0; Freiburg-Mainz 2-1; Frankfurt-Leverkusen 0-1; Augsburg-Wolfsburg 2-1; Mönchengladbach-Bayern Munchen 2-1.