Cupa Germaniei: Meci nebun pe „Red Bull” Arena

0
336

Capul de afiş al turului doi al Cupei Germaniei (DFB Pokal) l-a deţinut partida dintre RB Leipzig şi Bayern Munchen, două echipe prezente şi în actuala ediţie a Ligii Campionilor. Gazdele au deschis scorul prin suedezul Emil Forsberg (min. 68 din penalty), dar egalarea a venit cinci minute mai târziu prin Thiago Alcantara. Deşi au dominat cu autoritate în repriza secundă, când RB Leipzig l-a pierdut pe Naby Keita, eliminat (min. 54) pentru două cartonaşe galbene, prelungirile n-au putut fi evitate. Şi asta pentru că portarul Peter Gulacsi a făcut un meci mare. În minutul 100, având o dublă paradă la Thiago Alcantara şi Josua Kimmich. La executarea loviturilor de departajare, Timo Werner, starul lui RB Leipzig, a ratat şi Bayern Munchen s-a calificat mai departe. Scor final 1-1 (4-5 d.l.p). Sâmbătă, pe „Allianz Arena”, cele două echipe se reîntâlnesc în cadrul etapei a  10-a de campionat. Bayern Munchen ocupă locul 2 cu 20 de puncte, iar RB Leipzig, locul 3, cu 19 puncte.