Steliştii au deraiat un Rapid întârziat

0
309

Giuleştenii au jucat ultradefensiv pentru un punct, pierdut însă în minutul 96

Etapa a noua s-a încheiat cu derby-ul de pe „Naţional Arena”, Steaua – Rapid fiind urmărit de la faţa locului de 40.000 de oameni. Deşi venea după un meci istovitor la Stuttgart, din care a scos un punct european, echipa lui Reghecampf a dominat-o clar pe Rapid şi a meritat golul venit în ultima fază a jocului. Până atunci avusese iniţiativa permanent, ocazii destule, inslusiv două bare semnate de Chipciu, una dintr-o lovitură liberă în minutul 90, în timp ce giuleştenii s-au simţit în joc doar prin Teixeira, brazilianul având şi singura ocazie, în prima repriză. Reghe l-a odihnit pe vitezistul Adi Popa şi în formula obişnuită 4-2-3-1 vârful a fost Rocha, iar perechea din benzi Chipciu-Tănase, încadrându-l pe Rusescu. Jocul gazdelor a curs bine, însă presiunea s-a intensificat abia după ce Nikolic şi Adi Popa au intrat. Chipciu (foto, în duel cu Surdu) a fost cel mai bun stelist, cu assist la gol şi o sarabandă de acţiuni şi şuturi periculoase, secondat de închizătorii Pintilii şi Bourceanu, dar şi de Chiricheş. De partea cealaltă, Sabău a fost ultradefensiv, confirmându-şi prin poziţionarea în teren a echipei intenţia declarată de a juca la egal. Cu o linie defensivă inedită, lipsită din diverse cauze de Rui Duarte, Constantin, Abrudan şi Bozovici, Rapidul a scăpat fără gol primit până în minutul 96 datorită norocului şi portarului Pecanha. Doar mijlocaşii la acoperire Teixeira şi Codrea au contat în joc, în schimb atacanţii parcă au refuzat contactele cu mingea, Herea, Pancu, Bilaşco, dar şi, după pauză, Goga şi Roman fiind apatici şi neinspiraţi.

Copos – atac la Herea, Pancu – şters, dar realist în declaraţii

La final, aflat la prima victorie acasă contra Rapidului după 10 ani, Gigi Becali s-a văzut deja campion, sărbătorind cu şampanie, evident urcat pe maşină. Referirile au fost către campioana CFR şi liderul acesteia, Paszkany: „Dacă era 7-0 nimeni nu mai zicea nimic. Fotbalul este câteodată nedrept, dar el nu trădează. Îi transmit lui Paszkany că, atâta vreme cât voi fi eu la Steaua, el nu va mai câştiga campionatul”. Meme Stoica era destul de puţin coerent la final, în schimb Reghecampf s-a arătat echilibrat în declaraţii: „Din păcate, n-am reuşit să marcăm din ocaziile foarte clare pe care ni le-am creat, dar era nedrept să nu câştigăm. Avem jucători tineri, doar prin derby-uri şi meciuri tari pot creşte”. De partea cealaltă, George Copos s-a ferit să-şi critice antrenorul, însă l-a înţepat pe Herea, amintind şi că atacantul rapidist este impresariat de soţia lui Reghe, Ana-Maria Prodan. Ovidiu Sabău nu a fost realist, afirmând că Steaua a avut posesie sterilă, fără ocazii importante, însă căpitanul Pancu a reflectat perfect situaţia şi jocul Rapidului: „Am făcut foarte multe greşeli, am pierdut majoritatea duelurilor 1 contra 1. Golul putea să vină mult mai repede. Ei au avut o posesie foarte bună şi au fost fost mai proaspeţi, pentru că au un lot mai tânăr. Doar în perioada ’96-’97 am mai fost atât de jos cu Rapid, dar nu cred că se poate mai rău”. Giuleştenii nu au avut viaţă uşoară nici din partea spectatorilor, Herea fiind lovit în cap cu palma de un suporter stelist, iar galeria Stelei a afişat mesajul „Respect Eugen  Grigore”, un celebru criminal care a omorât 24 de ţigani în anii 70.