Rădoi: “A contat lipsa meciurilor la acest nivel pentru noi”

0
344

După ce Universitatea Craiova a fost eliminată din play-off-ul Conference League de formaţia israeliană Hapoel Beer Sheva, la lovituri de departajare, Mirel Rădoi a tras concluziile, el considerând că diferenţa a fost făcută de experienţa gazdelor, superioară în astfel de jocuri la nivel european.

“Cel mai tare doare că am avut calificarea în buzunar, pentru că nu am fost în situaţia din tur, când a trebuit să revenim. Acum am condus cu 1-0 şi trebuia să stăpânim jocul. Lipsa de experienţă în meciuri cu presiune a contat. Pentru că noi avem jucători care au evoluat la nivel internaţional doar cu echipele naţionale. Pentru noi e o învăţătură de minte. Trebuia să ţinem de avantaj până venea pauza dintre cele două reprize de prelungiri. Asta nu ne garanta victoria, dar trebuia să fim mult mai deştepţi la acea fază. Partida a decurs a aşa cum ne aşteptam. A fost diferită de cea din tur, cu o primă repriză foarte bună făcută de Beer-Sheva. Noi am preferat să jucăm cu mingi lungi, ceea ce nu ne caracterizează, pentru că avem jucători cu calitate tehnică bună. Însă trebuia să ţinem cont şi de presiunea adversarilor, care au fost foarte agresivi şi au stat foarte sus. În repriza a doua am echilibrat balanţa, chiar şi la nivel de ocazii. S-a văzut însă că avem în continuare probleme la finalizare. Ne creăm ocazii, însă ne e greu să le fructificăm. Ne-a lipsit eficienţa, pentru că am avut ocazii. Apoi deciziile la finalizare, şi nu m-aş referi la momentul şutului, ci la ultima pasă. Nu am fost cei mai inspiraţi la pasa finală. A contat lipsa meciurilor la acest nivel pentru noi. Deci Beer-Sheva a avut mai multă experienţa în competiţiile europene. Am ajuns la penaltiuri și acolo este o loterie. Echipa mai experimentată, cu jucătorii care pot să-și păstreze mai bine emoțiile și trăirile, va câștiga mereu aceste meciuri decise la penaltiuri. Pe noi, astfel de meciuri ar trebui să ne întărească, pentru că în momentele grele se arată caracterele puternice. Și ca să putem să jucăm din nou în această competiție trebuie să ne întoarcem în campionatul nostru și să pregătim meci, cu meci”, a completat Rădoi.