Într-o ceremonie emoționantă, la Palatul Elisabeta, au fost premiați, ieri, de Alteța Sa Regală Principesa Sofia, câștigătorii fazei naționale a Concursului internaţional de creaţie pentru elevi “Basmele Reginei Maria”, ajuns la ediţia a XXI-a și aflat sub Înaltul Patronaj al Majestăţii Sale Custodele Coroanei și al Alteței Sale Regale Principele Radu.
La ceremonie au luat parte 80 de concurenţi, alături de profesori şi părinţi, din București, Arad, Argeș, Brașov, Călărași, Bihor, Galați, Sibiu, Cluj, Gorj, Olt, Botoșani, Mehedinți, Dolj, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea și din țări precum Republica Moldova, Franța, Marea Britanie, Suedia, Letonia și Bulgaria.
La secțiunea “Creație plastică”, la care tema a fost ilustrarea basmului „Alice în Țara Minunilor” de Lewis Carroll, Premiul II a revenit Annei Țicleanu (clasa a VI-a E), prof. coordonator Iulia Ciocoiaș), de la Colegiul Național “Frații Buzești” Craiova.
Concursul „Basmele Reginei Maria” a avut prima ediţie în anul 2006, la iniţiativa Palatului Copiilor din Craiova şi a Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, cu participarea Colegiului Naţional “Fraţii Buzeşti” și a Colegiului Naţional “Carol I”.
Ediția din acest an a fost dedicată și memoriei Danielei Calafeteanu, inițiatoarea concursului, care a trecut la cele veșnice la începutul lunii iunie.















