Euro U21, Germania, surpriza neplăcută

0
416

Campioana europeană U21 en-titre, naţionala Germaniei, este surpriza neplăcută a actualei ediţii. După remiza cu Israel, nemţii au pierdut în faţa Cehiei, la Batumi, scor 1-2. Sejk şi  Vitik au punctat pentru cehi, iar Stiller pentru nemţi.  Tot în grupa C, Angliei s-a impus, la Kutaisi, scor 2-0, contra Israelului. Anthony Gordon şi Smith Rowe au adus victoria pentru Anglia, care are şase puncte în grupa C, fiind deja calificată în sferturi. Pentru celălalt loc se bat, în continuare, Germania, Cehia şi Israel. Cehia se află pe locul secund, cu trei puncte, în timp ce Germania şi Israel au câte un punct.

În grupa D, Italia a învins, la Cluj, scor 3-2, echipa Elveţiei. “Azzurinnii” aveau 3-0 la pauză, goluri Pirola, Gnonto şi Parisi, ir elveţienii au înscris îm debutul părţii secunde, prin Imeri şi Amdouni. Tot sub Feleac, Franţa, a învins Norvegia cu 1-0 şi s-a calificat în sferturi. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 57 de Michael Olise. În clasamentul grupei D conduce Franţa, cu 6 puncte, urmată de Italia pe locul secund – cu trei puncte, Elveţia – trei puncte şi Norvegia,  niciun punct.