Franţa ajunge în sferturi, Griezmann vine cu dubla după pauză

0
374

Gazda Euro 2016, Franţa, s-a calificat în sferturile de finală, scor 2-1, cu Irlanda, datorită dublei lui Griezmann, din repriza secundă, după ce Irlanda conducea la pauză cu 1-0, dintr-un penalty transformat de Brady. Tot Griezmann a provocat eliminarea lui Keogh, irlandezii jucând în inferioritate numerică ultimele 20 de minute ale partidei de la Lyon.

Didier Deschamps a jucat cu:  Lloris 8 – Sagna 6, Rami 4, Koscielny 6, Evra 6 – Pogba 6, Kante 5 (Coman 46, 7, Sissoko 90+3), Matuidi 7 – Griezmann 9, Giroud 7 (Gignac 73) 7, Payet 7.

Martin O’Neill a folosit formula:  Randolph 8 – Coleman 7, Keogh 6,   Duffy 7, Ward 7 – Brady 7, McCarthy 7 (Hoolahan 72) 7, Hendrick 6, McClean 6 (O’Shea 69) 6 – Long 7, Murphy 7 (Walters 65) 6.