Villarreal – Man United, finala Europa League

0
625

În seara aceasta, de la ora 22, la Gdansk, în Polonia, pe arena “Miejski”, inaugurată în urmă cu câţiva ani, se va disputa finala Europa League, între Villarreal şi Manchester United. Vor asista 9.500 de spectatori, testaţi negativ cu coronavirus.

Villarreal, care îl are în lot pe românul Andrei Raţiu, sea flă în prima sa finală europeană în timp ce Manchester United a câştigat Europa League în 2017. În schimb, antrenorul lui Villarreal, Unai Emery, este în a 5-a finală în 8 ani, câştigând trofeul cu Sevilla în 2014, 2015 şi 2016, în timp ce Ole Gunnar Solskjaer este la cea dintâi finală de cupă europeană, având în palmares trei trofee interne ca antrenor, cu Molde: două titluri şi o Cupă a Norvegiei.

Până în finală, Villarreal a câştigat grupa de Europa League cu Maccabi Tel Aviv, Sivaspor şi Qarabag, apoi le-a eliminat pe: RedBull Salzburg, Dinamo Kiev, Dinamo Zagreb şi Arsenal.

Parcursul lui Man United: a terminat pe locul 3 grupa de Champions League cu PSG, Leipzig şi Başakşehir, apoi în Europa League a trecut de: Real Sociedad, AC Milan, Granada şi AS Roma.

Villarreal a terminat campionatul intern pe locul 7, în timp ce Man United s-a clasat pe locul secund în Premier League. Aşadar, bonusul imens ar fi pentru Villarreal, care, pe lângă trofeu, s-ar califica în grupele Champions League pentru sezonul următor.

Toate cele patru dueluri directe dintre Villarreal şi Manchester United, disputate în Champions League, s-au încheiat 0-0.

Unai Emery:”United este favorită, este un club cu o istorie grozavă și cu niște fotbaliști foarte buni. În cea mai bună formă, United poate învinge orice echipă din lume, dar avem și noi avantajele noastre. Trebuie să profităm de șansele pe care le vom avea”

Ole Gunnar Solskjaer: “Va fi o seară specială. Sunt foarte mândru pentru că am reușit să duc Manchester United într-o finală. A fost o aventură fantastică și câștigarea trofeului ar fi un nou pas în drumul nostru, obiectivul fiind ca Manchester United să revină în fruntea fotbalului”

Echipele probabile:

Villarreal: Rulli – Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza – Pino, Capoue, Parejo, Manu Trigueros – Gerard Moreno, Bacca. Antrenor: Unai Emery.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Bailly, Lindelöf, Shaw – McTominay, Fred – Rashford, Bruno Fernandes, Pogba – Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskajer.

Arbitru: Clement Turpin (Franţa).