Consiliul Judeţean Dolj vine în sprijinul învăţământului dual

0
1235

Consiliul Judeţean (CJ) Dolj vine în sprijinul elevilor  și studenților  care se vor înscrie în învățământul dual . Aceştia vor beneficia de ajutor financiar,  sub formă de bursă.

Astfel, elevii vor primi 400 de lei lunar, iar studenții 700 de lei. Banii  vor fi acordaţi pe toată durata școlarizării .

Consilierii judeţeni  au aprobat, în Şedinţa Ordinară din ziua de 26 martie,  Metodologia de selecție a “Grupului țintă” și modalitatea de acordare a burselor în cadrul proiectului „Campus Regional Oltenia pentru Învățământul Dual” . Proiectul vizează susținerea învățământului dual și răspunderea cerințelor pieței muncii. În acest sens, UAT (Unitatea Administrativ Teritorială) Județul Dolj, în calitate de lider al parteneriatului, va implementa proiectul împreună cu partenerii din Consorțiul Regional Integrat pentru Învățământul Dual Craiova.

Care este scopul

Scopul este de a dezvolta un sistem complet de învățământ dual în Regiunea Sud-Vest Oltenia, având ca obiectiv satisfacerea cerințelor zonelor defavorizate ale regiunii. Proiectul va contribui la creșterea numărului de domenii, calificări, specializări și absolvenți, precum și la oferirea unui parcurs educațional complet pentru elevii din învățământul dual, asigurându-le posibilitatea de a urma ulterior studiile universitare. “În cadrul acestui proiect, vor fi pregătiți anual pentru piața muncii minimum 200 de elevi înscriși în învățământul dual complet, dintre care 50 vor proveni din medii defavorizate, precum și minimum 100 de studenți. Anul trecut, Consiliul Județean Dolj a achiziționat un teren de aproape 80.000 de metri pătrați pentru construirea campusului. “Grupul țintă” al proiectului include elevi și studenți care urmează programele de studii dezvoltate în parteneriat cu operatorii economici din cadrul proiectului e-PNRR: ID _16. Elevii vizati sunt cei care îndeplinesc condițiile pentru a primi bursă socială, provenind din mediul rural, minoritățile etnice, precum și cei cu cerințe educaționale speciale și din alte categorii defavorizate. Bursele sunt menite să sprijine elevii și studenții din medii socio-economice defavorizate, pentru a stimula participarea acestora la educație și a preveni abandonul școlar. Valoarea burselor este de 400 de lei pe lună pentru elevi și de 700 de lei pe lună pentru studenți, iar acestea vor fi acordate pe toată perioada de școlarizare, în conformitate cu condițiile stabilite în cadrul proiectului. De asemenea, bursa nu se va acorda în cazul în care elevul acumulează 10 sau mai multe absențe nemotivate într-o lună sau în cazul în care comportamentul său conduce la scăderea notei la purtare sub 7.

Proiectul se află în faza de întocmire a documentației tehnico-economice și va fi finalizat până la sfârșitul verii. După aceasta, se va organiza licitația pentru lucrările de construcție. Proiectul va fi realizat cu fonduri alocate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR)”, a precizat Cosmin Vasile, preşedinte CJ Dolj .

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *